Plastik cerrahi için (ya da o tür bir cerrahi operasyon için) iyi aday kimdir? Bu soruyu her zaman sor cevabın bir kısmı mutlaka sigara içmeyenler olacaktır. Elbette hepimiz biliyoruz ki sigara sağlığımıza ya da görünüşümüze zararlıdır. Sigaranın kanser riskini artırdığını, doku ve organlar arasında hava kalması ve damar rahatsızlıklarına neden olduğunu biliyoruz. Dişlerimizi lekeleyerek bizi yaşlandırır, nefesimizin kötü kokmasına ve elbiselerimizin ve saçımızın da kötü kokmasına neden olur.

Kesinlikle sigara bizi gençliğe götürmeyecek. Eğer sigarayı bırakmak için bir başka sebep arıyorsanız, şu soruyu düşünün: ‘Ya kozmetik amaçlı bir operasyona girecekseniz, sigara içmek neden bu kadar riskli?’ İşte sertifikalı bir plastik cerrahın söyledikleri.

SORU: Ameliyattan sonra iyileşme sürecini sigara nasıl olumsuz etkiler?
CEVAP: Nikotin, dokulara oksijenli kanın dokulara getirmekten sorumlu kan damarlarını kapatır. İyileştirici gücünün yanı sıra, oksijen aynı zamanda enfeksiyonla savaşı ve dokunun canlı kalmasını sağlar ve antibiyotik gibi önemli ilaçları taşımada bir araçtır. Bunun yanı sıra, sigara akciğerleri tıkar ve böylece zatürre gibi akciğere ait enfeksiyon riskini artırır.

SORU: Ameliyat öncesi ve sonrası sigara içmenin en kötü sonuçları ne olabilir?
CEVAP: Sigara zatürre ve doku ölümü gibi ciddi enfeksiyon riskini artırır.

SORU. Sigara yüzün ve vücudun yaşlanmasını nasıl hızlandırır?
CEVAP: Kan akışını kısıtladığı ve serbest radikallerin artmasına neden olduğu ve cildin esnekliğini azalttığı (cildin erken yaşlanması ve kırışıklıklara neden olur) ve sigara içerken sürekli ağzın aldığı şekilden dolayı ağız etrafında oluşan kırışıklıklardan dolayı böyle bir etkiye sahiptir.

SORU: Sigara içen bir insanda ameliyat yapmanızı reddeceğiniz özel durumlar var mı?
CEVAP: Çok miktarda kan alımı ve değiştirilmesi gereken işlemlerde sigara içinler için daha büyük bir risk vardır ve bu işlemler yüz gerdirme, karın gerdirme estetik operasyonu, doku yapıştırma gibi işlemlerdir.

SORU: Tamamen bırakmanın dışında, hastalara ameliyat öncesi ya da sonrası ne kadar sigaradan uzak durmalarını tavsiye edersiniz?
CEVAP: İdeal olanı hastanın sigarayı tamamen bırakması. Ama bu çoğu hastada mümkün değildir. Genelde hatsala ameliyat öncesi ve sonrası 3 hafta sigaradan uzak durmalarıdır.

BIRAKMAK İÇİN 999. SEBEP

Kısacası plastik cerrahi düşünüyorsanız, sigarayı bırakmanın tam zamanı. Cerrahi müdahale her zaman risklidir. (Nadir vakalarda dahi) sigara bu riskleri artırır. Bıçak altına güzellik uğruna yatacaksanız sonuçlara gölge düşürmeyin, bu size daha pahalıya mal olur.

Sigara içmeyenler uzun süreli ve daha iyi sonuçlar daha çabuk iyileşme ve daha az risk gözlenir. İki kat kazançlı olursunuz. 

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Merhaba, 1 hafta önce laparoskopik tüp mide ameliyatı oldum, 1 hafta geçti şuan gayet iyiyim. Fakat sigara kullanıyordum ve şuan epey zorlanıyorum, te... devamı