Sırt Ağrılarının Bilinmeyen Nedenleri

Ofis koltuğunuz, kanepeniz, yatağınız veya duruşunuz tüm bunların hepsi sırt ağrılarını tetikleyen önemli faktörlerdir. Sırt ağrıları önemsiz gibi gözükse de zamanla myofasiyel ağrı sendromu, boyun fıtığı, fibromiyalji, skolyoz, osteoporoz veya kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer kronikleşmiş bir sırt ağrısı sendromu yaşıyorsanız en kısa sürede uzman doktora başvurmak erken teşhis açısından önemlidir. Ancak kısa bir süredir sırt ağrısı çekiyorsanız bilinmeyen nedenlerine göz atarak ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz;

Çanta Ağırlığı

Taşıdığınız okul veya iş çantası vücut ağırlığınızın % 10’unundan daha fazlaysa zamanla sırt ağrıları çekmeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle çantanızda sırt ağrılarını tetikleyecek yükte eşyalar taşımamalı mümkün olduğunca hafif tutmaya özen göstermelisiniz.

Cüzdana Dikkat

Eğer cüzdanınızı cebinizde taşıyorsanız tek taraflı ağırlık oluşur ve bu durum ideal duruşunuzu bozar böylece sırt ağrıları ortaya çıkar. Bu nedenle cüzdanınızı dizüstü bilgisayar çantanızda bulundurmak veya elinizde taşımak ağrılarınız hafifleyene kadar geçici çözümler olabilir.

Ortopedik Sorunlar

Ayakta durmamızı sağlayan ve destek olan bacaklar sırt ve omurga sağlığı açısından önemlidir. Eğer ortopedik bir problem varsa bu durum sırt ağrılarını tetikliyor olabilir. 

Ofis Sandalyesi

Ofiste üzerine oturduğunuz koltuk veya sandalye ile bilgisayarınızın durduğu yer omurgalarınız ve sırtınız için ideal pozisyonda olmalıdır bunun için bilgisayarınız göz hizasında ve ayaklarınızın altına hafif bir yükselti yer almalıdır.

İdeal Yatak

Doğru yatak seçimi sırt ağrılarının oluşmaması için önemli faktörler arasında yer alır. Ne çok sert ne de çok yumuşak yataklar tercih etmemek gerekir ve yastık seçimi de bir o kadar önemlidir.  

Ayakta Durmak

Uzun süre ayakta durmak sırt ağrılarını arttırır özellikle duruş bozuklukları olan bireylerde kronikleşen sırt ağrıları gözlemlenir.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

hocam 9 ay önce anksiyete teşhisi konuldu.ilaç kullanmadım.vucudumun titrediğini hissediyordum zamanla telkinlerle anksiyetem azaldı ama bacaklarımda ... devamı