Sıvı kaybının belirtilerini biliyor musunuz?

Özellikle atletseniz veya yoğun spor çalışmaları yapıyorsanız sıvı kaybı ve düşük elektrolit belirtilerini gözden geçirme zamanı. Tabii ki sportif olmayan veya sıcakta egzersiz yapmaya alışık olmayan insanların da uyarıcı işaretleri bilmeleri gerekir, çünkü sportif olanlara göre terleme yoluyla iki kat daha fazla sodyum kaybetmeye meyillidirler.

Yorgun, şişkin, mideniz bulanır, başınız ağrır gibi hissediyor musunuz? Vücudunuzda sodyum seviyeleri düşük olabilir (hiponatremia). Bazı insanlar ellerde ve ayaklarda şişme, kafa karışıklığı, yön duygusunda bozukluk, koordinasyonda bir düşüş ve hırıltılı nefes almayla karşılaşabilirler. Sodyum seviyesi daha da düşerse nöbete, komaya ve ölüme yol açabilir.

Sürekli yorgunluk mu hissediyorsunuz veya başınız mı ağrıyor? Sürekli susuz olabilirsiniz ki bunun yaz aylarında başınıza gelmesi muhtemeldir. Sıvı kaybı, o güne has hareketlilik veya çalışmadan ileri gelen tek seferlik bir durum olabilir ama unutmayın ki zamanla birikebilir.

Sıvı kaybı vücudu nasıl sıkıntıya sokar? Susuz kaldığınızda vücut ısınız yükselir, kalp hızınız artar, dikkatinizi toplamakta zorlanırsınız ve egzersiz daha da zor gelir.

Sıcaklığın sizi hasta etmemesi için su için. Kas krampları, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, kafa karışıklığı, yön bozukluğu, güçsüzlük, azalan performans, dikkat güçlüğü ve mantıksız davranışlar buna işarettir. Özellikle de terlemeyle vücut ağırlığının yüzde 9 ila 12’si kadar su kaybetmenin ölüme yol açabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Çoğu spor organizasyonu veya spor klübünün, antrenmanlarda ve yarışmalarda su kaybını önlemek için kuralları vardır:

  • Su almaya egzersizden veya yarışmadan 24 saat önce başlamak
  • Limon gibi açık renkli idrar, vücudunuzda yeterli sıvı var demektir, ama elma suyu rengindeyse daha fazla sıvı almalısınız.
  • Egzersiz veya antremandan iki veya üç saat önce yaklaşık 400ml su veya spor içeceği için.
  • Isınmayla antrenman arasında sekiz yudum daha için.

Op. Dr. Deniz ALGÜN

uzun zamandır dizlerimde agrı cekmekteyım , cektırmıs oldugum mr sonucunda SOL DİZ ; suprapateller bursada sıvı artışı mevcuttur. Gastromenisküs kasın... devamı