Küçük bir çalışma, ya ideal olarak sıvı almış kalabilmesi için yeterince sıvı verilmiş ya da hafif susuz bir durumda bırakılan 25 kadında duygu durum, konsantrasyon ve zihinsel becerileri test etti. Dehidrasyona (susuzluğa) ya tek egzersiz yoluyla ya da hem egzersiz hem de idrarı artıran diüretik bir ilaç kullanarak ulaşıldı.

Farklı hidrasyon durumları altında egzersiz ve dinlenme esnasında kadınların ruh hali ve bilişsel becerileri test edildi. Birçok zihinsel testte, kadınların hidrasyon durumu performansı etkilemedi ama susuz kalmak hem dinlenirken hem egzersiz sırasında baş ağrısı belirtilerine, dikkat kaybına, yorgunluk hissine ve moral bozukluğuna yol açtı. Çalışmada uygulanan dehidrasyon ağır değildi: İdeal oranın yaklaşık %1 altındaydı.

Araştırmada erkekler bulunmasa da sonuçlar muhtemelen onlar için de geçerli. O yüzden, biraz huysuz ve alelade hissediyorsanız dolaba uğrayıp ferahlatıcı bir içecek içmeniz özellikle bir egzersizden sonra iyi gelebilir. Aklınızda olsun, saf su veya diğer alkolsüz ve kafeinsiz içecekler susuzlukla savaşmakta en iyisidir.

Hidrasyon düzeyinizi kontrol etmek için idrar renginize göz atın: Neredeyse berrak değil de koyuysa daha fazla suya ihtiyacınız vardır.

Günde sekiz bardak su içmek lazım düsturu efsane diye büyük ölçüde çürütüldü ama bu ve diğer araştırmalar iyi hidrasyonu korumanın sağlıklı olduğunu ileri sürüyor.

Kaynak: Guardian

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Merhaba hocam benim sol varikoselim var ama sperm veremiyorum ultrason sonuçumla ameliyat olabilir miyim moralim çok bozuk yardimci olursaniz seviniri... devamı