Depresyondan Korunun

Uzman psikologlara göre depresyonun mevsimi sonbahar. Azalan güneşli günler sayısı, gri-siyah tonlarının hâkim olduğu gökyüzü, yer yer yağmurlu ve rüzgârlı havalar depresyonu tetikliyor. Sonbaharla birlikte artan iştahınız, karamsar düşünceleriniz, ruh halinizdeki iniş çıkışlar ve yalnızlık hissi depresyonun habercisi olabilir. Peki, depresyondan korunmanın yolları var mıdır? 

Sağlıklı Beslenme

Sonbaharla birlikte soğuyan havalar yağlı ve karbonhidratlı gıdaları tüketme isteği uyandırır. Ancak bu tip gıdalar kilo almanıza neden olurken aynı zamanda ruh halinizi de etkiler. Aniden yükselen kan şekeriniz ve enerjiniz gün içerisinde düşerek yorgunluk ve halsizlik yaratır. Bu yüzden günde en az 8 bardak su ve kompleks karbonhidrat gıdalar (esmer pirinç, kepekli ekmek, sebze, meyve) tüketmeye özen gösterin.

Düzenli Uyku

Uykusuzluk ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir bu yüzden gün içerisinde 8 saat uyumaya özen gösterin. Sonbaharın kasvetli havası uyku moduna erken saatlerde geçmek için oldukça idealdir, bunu bir avantaj olarak görün ve günün yorgunluğunu ılık bir duş alıp sonrasında kısa şekerlemeler yaparak zihninizi dinlendirin.

Egzersiz Yapın

Yazın güneşle birlikte hareketlenen bedenimize spor yapmak zor gelmez ancak sonbaharla birlikte uyuşan bedenimize söz geçirmek zorlaşır. Ancak saatlerce oturarak vakit geçirdiğiniz ofis koltuğu veya bıraksalar günlerce kalkmayacağınız oturma odasındaki kanepenizden ayrılma vakti geldi. Bu tarz hareketsiz bir yaşam depresyona zemin hazırlar. Bu yüzden popoları kaldırın, spor ayakkabılarınızı giyin ve yürümeye başlayın! Evden işe, işten eve, okuldan eve veya evden okula yürümeye çalışın. Ruh halinize ve fiziğinize olan etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.

Mutlu Olmak İçin Mola Verin

Hayatın yorucu temposunda her nerdeyseniz kendinizi mutlu etmek için gün içerisinde molalar vermeyi unutmayın! Motivasyonunuzu arttıracak bu basit formül hayatı daha yaşanılır kılacaktır. İşteyseniz öğle aralarında iş arkadaşlarınızla değil bu kez tek başınıza güzel bir yemek yiyin, alışveriş yapın, keyiflendirecek bir kokteyl için, okuldaysanız ders sonrası evde kızlarla akşam için pijama partisi düzenleyin; mısır patlatın, film seyredin veya dedikodu yapın. 

Spa, Yoga, Meditasyon Deneyin

Alternatif rahatlama yöntemleri arasında son yıllarda en çok tercih edilen sporlar arasında gelen yoga ve meditasyonu eğer denemediyseniz sonbahar depresyonundan korunmak için mutlaka denemelisiniz. Zihni ve ruhu kaostan arındıran ve tüm kötü düşünceleri uzaklaştıran bu sporlara ek olarak yorucu bir günün ardından sizleri rahatlatacak ve şımartacak bir diğer önerimiz ise spa. Spa’nın vücudunuzda yaratacağı his sizi bağımlı hale getirebilir dikkat edin!

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı