Soğuk Algınlığına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Eylül ayı ile birlikte havalar gündüzleri ılık akşamları ise oldukça serin geçmeye başladı. Yaz mevsimini geride bırakmak istemeyen bedenimiz ince kıyafetlerle gezinmek isterken soğuk algınlığına karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Geçiş mevsimi olan sonbaharda gündüz güneşine aldanmamalı, beslenmemize dikkat etmeli ve hastalıklara karşı mücadele etmemizi destekleyen sporu alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu süreçte bitkilerden de faydalanarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli soğuk algınlığına karşı kendimizi korumalıyız. 

Karahindiba Çayı

Karahindiba’nın kökü bol miktarda vitamin, mineral ve mikro besin içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hücre yenileyici özelliği olan bu bitki çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Kanı ve böbrekleri temizlediği bilinen karahindiba’nın idrar söktürücü etkisi vardır, karaciğer, mide ve bağırsak problemlerine iyi gelir, düzenli tüketildiğinde ürik asit ve kolestrol miktarını azaltır ve insülin içerdiği için şeker hastalarına da tavsiye edilir.

Papatya Çayı

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen papatya bitkisi uyku bozukluklarına iyi gelir, apse tedavisinde, gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır. Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir, romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır. Günde bir bardak papatya çayı içerek kaygı azaltıcı, sakinleştirici, ağrı kesici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Ginseng Çayı

Alternatif terapi alanında değerli bir bitki olan ginseng çayı hem kırmızı hem de beyaz kan hücresi sayısını arttırmasıyla bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu koruduğu bilinmektedir.

Ekinezya

Amerika kıtasında yetişen bir bitki olan ekinezyanın çiçeği, yaprakları ve kökü grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda ateş düşürücü, kuru öksürüğü geçiren, boğaz ağrısına iyi gelen ve kas ağrılarını hafifleten etkisiyle de bilinmektedir.

Sarı Kantaron

Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetiştiği bilinen sarı kantaron bitkisi yapılan araştırmalara göre Amerika’da özellikle depresyon tedavilerde en çok tercih edilen bitkidir. Uykusuzluktan bel ağrısına, anemi tedavisinden göğüs ağrılarına kadar birçok rahatsızlıkta yardımcı olarak kullanılan sarı kantaron bitkisi stresi azaltır ve sakinleştirir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyi günler hocam ateşli silah yaralanmasından dolayı bağırsak ameliyatı oldum bu ameliyattan penisten sperm gelmemeye başladı daha önceden herşey norm... devamı