Kolesterol düşürücü ilaçların (statinler) kalp-damar rahatsızlıkları riskini azalttığı, ilaçların kullanımına son verildikten sonra bile bu ilaçların olumlu etkisinin devam ettiği belirlendi.

"Kalp Koruma Çalışması" başlıklı araştırmaya kalp-damar rahatsızlıkları riski taşıyan 20 bin 536 kişi katıldı. 11 yıl süren araştırmaya katılanlar kura ile iki gruba ayrıldı. İlk gruptakilere 5 yılı aşkın süre, günde 40 miligram statin grubu ilaçlardan simvastatin, ikinci gruba plasebo verildi.

Bu dönemde ilk gruptakilerin kötü kolesterol (LDL) seviyesinin diğer gruptakilere göre düştüğü ile ciddi kalp ve damar hastalıkları (kalp krizi gibi) riskinin de yüzde 23 azaldığı görüldü.

Katılımcıların sağlık durumu ilaç tedavisi sona erdikten sonra 6 yıl daha incelendi.

Araştırma boyunca statin grubunda kanser ya da başka ciddi hastalıklara yakalanma riskinin plasebo grubundan farklı olmadığı, riskin aşırı derecede artmadığı da vurgulandı.

Araştırma İngiliz "The Lancet" dergisinde yayımlandı.

Prof. Dr. Ender SEMİZ

iyi günler benim kaynanam 61 yaşında 15 sene önce ancu oldu kalbi besleyen damar tıkalıydı 2 sefer ancu olmasına rağman acılmadı damarı 18 gün ömce fe... devamı