100 gramı sadece 20 kalori olan kuşkonmaz yemeklerinizin yanında veya salata olarak tüketebileceğiniz en faydalı sebzeler arasında yer almaktadır. İçeriğindeki lif ve protein sayesinde hem tokluk hissi yaratır hem kilo vermenize destek olur hem de sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.  Ancak faydaları bunlarla da sınırlı değildir, işte mutfağınızdan kuşkonmazı eksik etmemeniz için 4 geçerli neden;

Folik Asit Kaynağı
Bebeklerde beyin gelişimi için, yetişkinlerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hücre yenilenmesi ve kas gelişimi için gerekli olan folik asit 100 gram kuşkonmazın % 14’ünü oluşturur. 

Antioksidan Özelliği Vardır
İçeriğindeki yüksek oranda A, B, C ve E vitamini sayesinde antioksidan özelliği gösteren kuşkonmaz yağ yakımına destek olur, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyerek kanser türü hastalıkların oluşmasını önler. 

Kolesterolü Dengeler
Kan şekerini ve kolesterolü dengeleyen kuşkonmaz özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kalp ve damar rahatsızlıklarını önler.

Kemik Gelişiminde Etkilidir
İçeriğindeki K vitamini sayesinde kemik gelişiminde etkili olan kuşkonmaz ilerleyen yaşlarda daha çok rastlanan kolay yaralanmalara ve kırılmalara karşı etkilidir.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Dün akşam Arkadaşlarla mutfakta calisırken kaydim,sıcanlan anlamadim ama eve grlince ardığını bu sabah üstüne basamadığımı söylemek istiyorum napmalıy... devamı