Cildinizin, yaptığınız ya da yapamadığınız şeyler yüzünden hızla yaşlandığını biliyor muydunuz? Cildinizin daha pürüzsüz, genç, canlı, göz alıcı ve ışıltılı görünmesini sağlayacak şeyleri öğrenin. Bu çok basittir. Sadece doğru cilt bakımıyla başlarsanız gözle görünür ilerlemeler farkedeceksiniz.

Daha pürüzsüz bir cilt için ilk adım, her gün, çok titiz bir şekilde uygulayacağınız temel bir cilt bakımı yapmaktır. Cildinizin hangi türde olduğunu (normal, kuru, yağlı ya da karma) bilin ve cilt tipinize uyacak ürünü arayın.

En pahalı ürünleri almanız gerekmez. Ürünleri küçük ambalajlarda alın, böylece cildiniz için doğru ürünü bulana kadar her ürünü deneyebilirsiniz.

Cilt bakımında ilk adım, günde en az iki kere yüzü temizlemektir. Yeterli miktarda temizleyici alın; yüzük ve orta parmaklarınızı kullanarak ve yukarı ve dışa doğru hafif vuruşlarla masaj yaparak ürünü yüzünüze uygulayın. Göz çevresinden kaçının. Yüzünüzü en az bir dakika temizleyin ve iyice durulayın. Yüzünüzü asla ovmayın, bunun yerine hafif vuruşlarla cildinizin kurumasını sağlayın.

Bir sonraki adım “peeling”dir. Bu her gün yapılan bir işlem değildir. Normal ve kuru ciltler için haftada sadece bir kez, karma ve yağlı ciltler için haftada iki kez yapın. İyi bir “peeling” ürünü kullanıyorsanız, ölü cilt hücresi tabakasının soyulduğunu çıplak gözle görmezsiniz. Eğer görürseniz, bu ürünü kullanmayı bırakın. Çünkü bu ürün cildiniz için çok sert olabilir.

Çeşitli “peeling” türleri vardır. Cildinize en uygun olanını seçin. “Peeling”den sonra, çoğunlukla ürünün yanında verilen ve cildi tazeleyen solüsyonu kullanın ve bunun kurumasını bekleyin.

“Peeling”den sonra sıra toniktedir. Tonik, gözenekleri kapatmak ve yüz temizliği ve “peeling”den dolayı kaybedilen nemi tekrar kazandırmak için kullanılır. Toniği her gün kullanabilirsiniz.

Şimdi, cilde daha fazla su kazandırmak için nemlendiriciyi uygulamaya hazırsınız. Bazı kadınlar yağlı cilde sahip oldukları için nemlendiriciye ihtiyaçları olmadığını düşünerek hata yaparlar.

Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü eğer cilt doğru bir şekilde nemlendirilmezse hızla yaşlanır. Burada en önemli olan şey, yine, cildinize uyan doğru ürünü bulmaktır. Nemlendiriciyi günde iki kez kullanın.

Son adım güneşten korunmadır. Güneş koruyucusu, nemlendiricinizde ya da fondöteninizde bulunabilir.

Evden çıksanız da, çıkmasanız da güneş koruyucusunu sabah sürün. En yüksek güneş koruma faktörünü (SPF) kullanmalısınız. Çünkü SPF ne kadar yüksekse, güneşten o kadar uzun süre korunursunuz.

Bu adımları sürekli uygularsanız, cilt tipinize uygun doğru ürünleri kullanmanız şartıyla, yaklaşık iki hafta içinde cildinizdeki değişikliği farkedeceksiniz.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı