Nezle Ya da Grip Ne Fark Eder ki?

Nezle? Grip? Domuz gribi? Reçetesiz ilaçlar ve tavuk çorbası, iş bitmiştir, öyle değil mi? Hayır, o kadar kolay değil.

Grip mi yoksa nezle mi olduğunuz bilmek önemlidir, çünkü gribin zatürree ve hatta ölüm gibi ciddi komplikasyonları olabilir. Belirtiler ortaya çıktıktan sonraki 48 saat içinde grip tedavisine başlamak gerekir. Reçeteli antiviral ilaçlar hasta olduğunuz süreyi azaltır.

Grip: Hızla Gelir ve Kötü Çarpar

Kendinizi kamyon altında kalmış gibi hissediyorsanız, muhtemelen gripsinizdir. Grip belirtileri birdenbire ortaya çıkma eğilimindedir. Klasik mevsimsel grip belirtileri boğaz yangısı, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, burun tıkanması ve öksürüktür. Nezlelerde genellikle burun akması veya burun tıkanması vardır. Grip belirtileri iki ila beş gün içinde düzelir. Fakat bir hafta veya daha uzun bir süre kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Nezleler genellikle yavaş yavaş oraya çıkar ve yaklaşık bir hafta sürer.

Domuz Gribi (H1N1) Olabilir mi?

Domuz gribi ve bildik mevsimsel grip aynı belirtilere sahiptir: öksürük, boğaz yangısı, ateş (grip olan herkeste ateş görülmez) ve vücut ağrıları. Fakat domuz gribi olan birçok insanda kusma veya ishal gibi mide problemleri de oluşur.

Ateş: Genellikle Grip Anlamına Gelir

Bazı insanlar nezle olduklarında hafif ateş yaşasalar da bu herkeste görülmez. Gribiniz varsa, ateşiniz muhtemelen 38 - 39 derece civarındadır. Çocukların grip ateşleri genelde daha yüksek olur ve çocukların nezlede ateş geliştirme olasılığı da daha fazladır.

Grip: Yorgunluk Haftalar Sürebilir

Gribiniz varsa kendinizi son derece yorgun hissedersiniz ve bütün vücudunuz ağrır.  Bu yorgunluk ve takatsizlik 3 hafta kadar sürebilir, yaşlı insanlarda, kronik hastalıkları olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu süre daha da uzun olabilir. Nezlede genellikle kendinizi sadece birkaç gün kötü hissedersiniz.

Nezle ve Grip Baş Ağrılarına Neden Olabilir

Baş ağrısı gribin güvenilir bir işareti değildir, çünkü nezle de baş ağrısına neden olabilir. Fakat nezlenin neden olduğu baş ağrısı tıpkı diğer nezle belirtileri gibi gribinkine göre daha hafiftir.

Öksürük: Hem Grip Hem de Nezle Belirtisi

Hem nezle hem de grip bir solunum yolu hastalığı olup hava yollarını etkilediği için öksürüğe neden olabilir.

Zatürree gribin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilen bir akciğer enfeksiyonudur. Nefes almakta zorluk çekiyor, nefesiniz yetmiyorsa veya öksürüğün sonucu olarak göğsünüzde ağrı varsa veyahut yeşil veya kanlı balgam geliyorsa doktorunuzu arayın.

Kulak Ağrıları: Grip veya Nezleden Kaynaklanabilir

Nezle ve grip kulak ağrısına neden olabilir; çünkü her ikisi de boğazınızı orta kulağa bağlayan östaki tüpünü tahriş edebilir. Bu tahriş sürekli ve yakıcı bir ağrıya neden olabilir. Grip veya nezleyle ilişkili kulak ağrıları genellikle kendi kendine kaybolur.

Ağrı hastalığınızdan daha uzun sürerse veya ani, keskin bir ağrı olursa doktora başvurun. Tedavi gerektiren bir kulak enfeksiyonu geliştirmiş olabilirsiniz.

Nezleler: Genellikle Bir Boğaz Ağrısıyla Başlar

Birçok nezle boğaz yangısıyla ve bir iki gün ağrılı yutkunmayla başlar. Burun akması ve tıkanması da yaygındır. Boğaz yangısı gribin de belirtisi olabilir, ancak gripte ona yorgunluk ve aynı anda ortaya çıkan diğer belirtiler eşlik eder.

Burun Tıkanması: Nezle Anlamına Gelebilir

Ateşiniz veya vücudunuzda ağrılar yoksa ve bitkin değilseniz, büyük ihtimalle gribiniz vardır, bununla birlikte grip olan insanlarda da burun tıkanması ve hapşırıklar görülebilmektedir.

Hem grip hem nezle sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir. Sinüs enfeksiyonları yanaklarda, alında veya burun kemiğinde derin, sürekli ağrıyla kendini gösterir.  Ağrı genellikle ani baş hareketleri veya zorlamayla daha kötüleşir. Sinüs enfeksiyonları için tıbbi yardım alınız.

Grip Testleri Mevsimsel Gribi Tespit Edebilir

Mevsimsel bir grip mi yoksa nezleniz mi olduğunu en hızlı ve etkili şekilde öğrenmenin bir yolu da doktorun muayenehanesinde bir test yaptırmaktır.

Burun akıntısından bir örnek inceleme yoluyla doktorunuz 15 dakika veya daha az sürede mevsimsel grip virüsü olup olmadığını tespit edebilir.  Testiniz grip için pozitif çıkarsa ve belirtileriniz 48 saat içinde başlarsa doktorunuz daha hızlı iyileşmeniz için antiviral tedavi önerebilir.

Domuz Gribi (H1N1) Olabilir mi? devamı

Eğer domuz gribi olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız doktorunuzu arayın. Doktorunuz grip testi veya tedavisi gerekip gerekmediğine karar verir.

Grip: Vakit Kaybetmeden Antiviral İlaçlara Başlayın

Grip ölümcül olabilir. Fakat gribi 48 saat içinde yakalayabilirseniz, antiviral ilaçlar belirtilerinizin şiddetini azaltarak, hastalığınızı en az bir gün kısaltabilir.

Reçetesiz satılan ilaçlar da öksürük ve burun tıkanması gibi kimi grip belirtilerini hafifletebilir. Ne tür ilaçları nasıl kullanacağınızı anlamak için etiketi ve talimatları dikkatle okuyunuz.

Nezleler: Reçetesiz İlaçlar Belirtileri Azaltabilir

Reçetesiz ilaçlar tıkanıklık giderici, öksürük yatıştırıcı veya antihistamin ilaçlardır, bunlar burun tıkanıklığına, öksürüğe ve burun belirtilerine iyi gelebilir. Asetaminofen, ibuprofen veya naproxen boğaz ve baş ağrısına iyi gelebilir.

Bütün ilaçların üzerindeki etiketleri ve bilgileri dikkatle okuyun. Birçok öksürük ve nezle ilaçları aynı içeriklere sahiptir, bu yüzden dikkatli olmazsanız aşırı doz alabilirsiniz.

Nezle ve Grip Önleme Elleri Yıkama

Gribin bir kişiden ötekine bulaşmasını engellemeye yardımcı olmak için ellerinizi sık sık yıkayınız. Sıcak su ve sabunla ellerinizi 20 saniye boyunca iyice ovun, parmak aralarını ve tırnak çevrelerini unutmayın. Ellerinizi iyice durulayıp kurulayın. Alkol temelli el temizleyicileri de işe yararlar.

Grip ve nezle mevsiminde, özellikle öksürük, aksırma veya burun temizlemenin ardından ellerinizi sık yıkayın. Mendil mi yok? Elleriniz yerine kolunuza hapşırın veya öksürün.

Nezle ve Grip Önleme Aşılar

Grip aşısı olun. Grip aşıları vücudunuzun gerçek bir virüsle karşılaştığında onu tanıması ve onunla savaşması için üretilmiş zararsız grip virüslerinden oluşur.  Söylenenlerin aksine grip aşıları gribe neden olmazlar.

Özellikle 6 aylıktan büyük olan çocuklarda, hamile kadınlarda, 50 yaşından yaşlı yetişkinlerde ve kronik hastalığı veya bağışıklık sistemi zayıf olan insanarda grip aşıları çok işe yararlar.

2 yaş ve üstü sağlıklı çocuklar, 50 yaşının altında hamile olmayan yetişkinler burun spreyi aşılarını tercih edebilirler.

Bazı mevsimlerde iki aşı birden yapılabilir: birincisi genel grip aşısıdır, diğeri de o mevsime özgü (örneğin domuz gribi aşısı) grip aşısıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla görüşünüz.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı