Kansere karşı mücadelede İspanya'dan teknolojik yenilik: Cerrahlar, hastadaki tümörü ilk olarak sanal ortamda inceliyor

İspanya'da geliştirilen ve dünyada ilk olduğu ifade edilen yeni bir tıbbi teknolojik sistemle, cerrahların, hastadaki tümörü ilk olarak sanal ortamda incelemesine olanak sağlanıyor.

Madrid'deki Gregorio Maranon hastanesinde 70 kadar kanser hastasında denenen 3D sistemiyle tümör üzerinde önceden sanal ortamda yapılan çalışmaların hepsinin başarıyla sonuçlandığı bildirildi.

Söz konusu sistemin, kanser hastalarının ameliyatının önceden planlanmasına, radyoterapi etkilerinin önceden belirlenmesine ve radyasyonun vücuttaki diğer organlara zararlı etkisinin en aza indirilmesine yaradığı ifade edildi.

Projenin başındaki isimlerden olan Doktor Calvo, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, ''tıbbi teknolojik devrim'' diye nitelediği, hastanın vücudundan çıkan 3D görüntüsünün, doktorlara ön çalışma yapma olanağı sunduğunu kaydetti. Çocuk hastalarda bile yapılan denemelerde büyük başarı elde edildiği söylenen sistem için bir özel teknoloji firmasının, 6 hastanenin ve 5 üniversitenin birlikte çalıştığı belirtildi.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

hocam merhabalar annemde mesanetümörü çıktı bu tümör 14 milim büyüklüğündeymiş ameliyata alınacak tek korkum var bu ameliyatlar başarılı oluyormu tümö... devamı