Kilo Alımı

Kötü giden bir ilişkide sık rastlanan uyuma bozuklukları geç saatlerde yeme alışkanlıkları edinmenize neden olabilir. Uzmanlar sağlıklı bir ilişkide çiftlerin düzenli beslenmek ve spor yapma konusunda birbirlerini teşvik ettiklerini belirtmektedir.

Stres Düzeyinde Artış

Yapılan araştırmalara göre mutlu çiftlerin problemlerle mücadele etme ve stres düzeylerini kontrol altında tutma konusunda zorluk çekmedikleri gözlemlenmiştir. Problemleri paylaşarak çözüm odaklı sohbetlerle en az indiren çiftler aynı zamanda birbirlerine ilgili ve sevgi dolu oldukları için salgılanan serotonin hormonu stres düzeyini azaltmaktadır. 

Uyku Problemleri

Uyku esnasında yanınızda sizi güvende ve huzurlu hissettirecek biri olması hiç şüphesiz uyku problemlerini engellemektedir. Sık rastlanan şikayetler arasında yer alan uyku problemi psikologların incelemelerine göre yalnız bireylerde daha çok görülmektedir.

Depresyon

Psikolojik bir rahatsızlık olan depresyonun temelinde ilgi ve sevgi eksikliği yatmaktadır. Çeşitli etmenlerle şiddeti değişebilen depresyonda öne çıkan baskın his kimse tarafından sevilmiyor olma düşüncesidir, bu süreçte birey fiziksel görünümünü beğenmez, kişisel ifade problemleri yaşar ve kalabalık yerlerden izleniyor olma korkusu ile uzak durur.

Alkol Tüketimi

Psikologlar hastaların ayrılık sonrası veya uzun süreli yalnızlıklarda aşırı alkol tüketimi gözlemlemişlerdir. Fakat mutlu birlikteliklerde yapılan araştırmalara göre alkol tüketimi daha azdır.

Kan Basıncı

Stres düzeyi, düzensiz beslenme ve alkol gibi kan basıncı etkileyen etmenler yalnızlıkla birlikte daha çok açığa çıkarken kan basıncı da bunlara bağlı olarak gözlemlenmektedir.

Kalp Sağlığı

Aşkın zihinde oluşup zihinde bittiğine dair bilgiler olsa da kalbe olan etkisi de yadsınamaz. Uzmanlar kalp problemleri yaşayan hastaların daha çok yalnız olduklarına dikkat çekmektedirler, bu durum tesadüf gibi gözükse de hissedilen ilgi ve sevginin kalbi beslediği kanıtlanmıştır.

Kanser Belirtileri

Uzun süreli yalnızlıklarda, travmatik ayrılıklarda veya vefat gibi geri getirilemeyen kayıplar sonrasında kendini gösteren kanser belirtilerine günümüzde sıkça rastlanmaktadır. Bu bağlamda psikologlar ve uzman doktorlar kanser gibi önemli hastalıklarda bireylerin alternatif tedavi yöntemlerine daha çok ihtiyaç duyduğunu, bu yöntemler arasında en etkili tedavinin de hastanın sevildiğini hissederek hayata tutunmasını sağlamak ve hastalıkla savaşması için motive etmek olduğunu vurgulamaktadırlar.

Prof. Dr. Kemal ARIKAN

hocam bende az kekemelik var bu hayatımı etkiliyor ve cok fena moralim bozuk işte bulamıyorum bu yüzden cevremdekiler rapor al iş kolay bulursun dedil... devamı