Tedavi sürecinde büyük önem taşıyan beslenme durumunun belirlenmesinin yatan hastalar açısından ihmal edildiğini bildiren uzmanlara göre, yatan 10 hastadan 4'ünde beslenme bozukluğu görülüyor, bu oran kanser hastalarında ise daha yüksek.

Klinik beslenme konusunda bilimsel çalışmalar yürüten, bu alandaki çalışmaları teşvik eden ve eğitim programları düzenleyen Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) Başkanı Dr. Haldun Göndoğdu, beslenmenin yatan hastaların tedavisinde büyük önem taşıdığını, Türkiye'nin besin tüketimi bakımından dünyadaki diğer ülkeler ve Avrupa ile benzer durumda olduğunu ifade etti.

Yatan hastaların beslenme durumlarının belirlenmesinin ihmal edildiğini, hastaneye yatan 10 hastadan 4'ünde beslenme bozukluğu bulunduğunu, kanserli hastalarda ise bu oranın 10'da 8'e kadar ulaştığını bildiren Gündoğdu, şunlara dikkati çekti:

''Tetkikler nedeniyle aç bırakılan yatan hastanın kilo ve boy ölçümleri ihmal ediliyor, gıda alımı yeterince denetlenmiyor. Bu nedenle de hastalarda kilo kaybı, kas zayıflığı, bağırsak hareketlerinde azalma, sonuçta da ciddi beslenme bozukluğu meydana geliyor. Bunun sonucunda ise hastanede yatış ve iyileşme süresi uzuyor, maliyetler artıyor.''

''Uzmanların eğitimi önemli''

Bu tür sorunların ortadan kaldırılmasında uzmanların eğitiminin büyük önem taşıdığını bildiren Gündoğdu, bu amaçla çeşitli kurslar düzenlediklerini söyledi.

Gündoğdu, son olarak Özel Lokman Hekim Hastaneleri ve Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği'nin (KEPAN) işbirliği ile düzenlenen ''Temel Klinik Nütrisyon Kursu''nda, 52 uzman hekimin yanı sıra pratisyen hekimlerle diyetisyen, eczacı ve hemşirelere eğitim verildiğini söyledi.

Kursu, AA muhabirine değerlendiren Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celil Göçer ise eğitim ve bilimsel çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, hastanenin 39'u yoğun bakım olmak üzere toplam 164 yatak kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

iyi akşamlar doktor hanım ben mehmet karakuyu afyon ili sandıklı ilçesinde oturuyorum,benim bir 11 aylık kız bebeğim var fakat beslenmesi zor oluyor i... devamı