Dün fitness salonuna gidip uzun süre egzersiz yaptınız ve bugün kas / eklem ağrılarınız var. Bu iyi ve verimli bir çalışma yaptığınızı gösterir mi? Cevabımız hayır. 

Kaslarınız ağrıyana kadar egzersiz yapmak, güçlü olmaları için kaslarınızı çalıştırdığınız anlamına gelir, fakat bu uzun süreli olarak olumlu etkileri olan bir durum değildir. Peki, bunun sebebi nedir?

Egzersiz sırasında vücudu çok fazla zorlamak, ertesi gün ve daha sonraki gün de vücudunuzda ağrı yaşanacak demektir. Burada önemli olan amaç tutarlılıktır. Yani, bir gün boyunca ağır biçimde spor yaparak bir hafta eklem ağrısı çekmek yerine, her gün planlı ve doğru şekilde spor yapmak gerekmektedir. 
Başka bir deyişle, hafif hareketler ile daha fazla hareket etmek doğru olandır. Ağır bir tempoda bütün bir gün boyunca kendinizi zorlarsanız kaslarınız sizden nefret edecektir. "Bütün bir gün çok ağır şekilde çalıştım, artık bir hafta spor yapmam.” Cümlesi de bu yanlış egzersizlerin üzerine söylenen yanlış cümlelerdendir. Çünkü kaslarınızın ve eklemlerinizin çalışma şekli bu değildir. Kaslarınız düzenli ve hafif çalışmalara daha kolay cevap verir. Doğru ve düzenli çalışan kaslar güçsüz düşmeyecektir.

Peki, yaptığınız egzersizlerin fazla olup olmadığını ve artık durmanız gerektiğini nasıl anlarsınız? 

Eğer egzersiz esnasında titremeye veya seğirmeye başlayan bölgeleriniz var ise, bu kaslarınızın alarm verdiği anlamına gelir. Bu durum günlük egzersizinizi bitirip geri kalanını yarına bırakmanız gerektiğinin göstergesidir. 

Egzersiz hareketleri çok hızlı yapmak veya çok ağır biçimde uygulamak hızlı kilo vermenize veya kas yapmanıza yardımcı olmaz, tam tersi sakatlanmanıza yol açar. 


Prof. Dr. Kaan AYDOS

AFP tahlil sonucum 11.4 ne anlama gelir değerlendirirmiisin Z... devamı