Nedir

Yeni Bir Siz Ve Yeni Atkins Diyeti Nedir?

Atkins diyeti 1970’li yıllarda tanıtılmasından itibaren tartışmalı bir diyet olmuştur. Eleştiriler, düşük karbonhidrat diyetinin etkili olduğu konusunda çok az delil bulunduğunu ve yağ oranı bu kadar yüksek olan bir diyetin sağlıksız olduğunu belirtiyor. Yine de diyet Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti başlıklı son düzenleme de dahil birçok düzenlemenin ardından halen uygulanıyor.

Bu yeni Atkins diyeti daha fazla sebze ve son aşamasında kısıtlı sağlıklı karbonhidratlar içeren daha esnek bir yaklaşım. Buna karşın diyet yine de düşük karbonhidrat, yüksek protein ve yağ diyeti. Bu versiyon düşük karbonhidrat diyetlerine ilişkin pozitif yorumlar yapan 50 araştırma içeriyor (bu çalışmaların bazıları Atkins Derneği tarafından finanse edilmiştir).

Connecticut Üniversitesi araştırmacı ve doçentlerinden eş yazar Jeff Volek “Arıtılmış karbonhidratlar ve fazla miktarda karbonhidrat kilo sorunumuzun nedeni olabilir. Diğer taraftan yağlar arkadaşınızdır,” diyor.

Volek “Yağ, karbonhidrata oranla daha sabit bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar insülin üretimini artırır ve bunun sonucunda vücudun yağ yakma mekanizması kapatılır” diyor. Bu nedenle karbonhidrat tüketimini sınırlandırdığınızda insülin seviyeniz düşer ve daha fazla yağ yakabilirsiniz.  

Volek “Çalışmalar düşük karbonhidrat ve yüksek yağ planının kilo vermede ve trigliserit, insülin, glikoz ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini geliştirmenin yanı sıra diyabet, kalp rahatsızlığı ve metabolik sendrom riskini düşürmede yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyor.

Neler Yiyebilirsiniz

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti Nedir: Neler Yiyebilirsiniz?

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti’nde çoğu karbonhidratı unutun. Günlük öğünlerinizin çoğunu yağ, et, krema, kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta, peynir, avokado, zeytin, zeytinyağı, yeşillikler ve nişasta içermeyen sebzeler oluşturuyor. 

Diyetin başlangıç aşaması için ufak bir örnek:

Kahvaltı: 2 yumurta, sosis ve buharda pişirilmiş ıspanak

Ara öğün:  Tel peynir, yarım avokado

Öğle yemeği: 4 kap karışık salata üzerine biftek, 1/2 kap mung fasulyesi tomurcuğu, 5 adet siyah zeytin, soğan ve 2 yemek kaşığı salata sosu

Ara öğün: 10 yeşil zeytin, 1 dilim kadar peyniri

Akşam yemeği: 2 tatlı kaşığı sarımsaklı mayonez, 6 asparagus, 2 kap roka, 5 adet ufak domates, 1/2 kap dilimlenmiş salatalık, 2 tatlı kaşığı İtalyan salata sosuyla birlikte somon balığı

Diyette genellikle tekli doymuş yağlar (zeytinyağı, zeytin, avokado ve salata sosu) tüketirsiniz; fakat hayvansal ürünlerden alınan doymuş yağlar da tüketilebilir. Günlük kalorilerinizin yüzde 65’i yağlardan elde edilir (Beslenme Referans Alımı günlük yüzde 20-25 önerir).  

Proteinler için yumurta, et, balık, beyaz et, kabuklu deniz hayvanları ve peynir gibi besinleri seçebilirsiniz – ve yağsız et, yağların alınması veya et derisinin alınması konusunda endişelenmenize gerek yok. Bazı düşük karbonhidratlı yoğurtlar, çerez ve çekirdek de ikinci aşamada yenebilir.

Kitap yeni Atkins diyetinin yüksek protein diyeti olmadığını belirtiyor. Buna karşın, kitap bir bir günde kadınların ortalama 112 gram (yaklaşık 400 gram ete eşit) ve erkeklerin de 126 gram protein tükettiğini belirtiyor (Beslenme Referans Alımı kadınlar için 46 ve erkekler için de 56 gram protein öneriyor).

Diyetteki toplam karbonhidratı saymak yerine karbonhidrat gramından lif gramını çıkararak “net karbonhidratları” sayın. Kitaba göre net karbonhidratların sayısı önemli; çünkü lifler kan şekeri seviyesini etkilemiyor. 

İlk olarak diyetteki çoğu karbonhidrat yüksek lifli sebzelerden alınıyor (günde 2 kap nişasta içermeyen pişirilmiş sebze ve 6 kap yeşil yapraklı sebze tüketiyorsunuz). Diyetin ilerleyen aşamalarında düşük şeker içeren meyveler, domates suyu, yüksek karbonhidrat içeren sebzeler ve baklagiller tüketerek net karbonhidrat alımını artırabilirsiniz.

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti’nde yasak olan meyveler arasında tahıllar, kuru meyveler, takviye şeker içeren gıdalar, saflaştırılmış karbonhidratlar, meyve suları, atıştırmalık abur cuburlar ve tatlılar yer alıyor. Diyette karbonhidrat içermeyen atıştırmalıklara izin veriliyor.     

Diyet yapanlar ilk aşamada alkol tüketimini kesmelidir; fakat bir kokteyl (meyve suyu veya tatlandırıcı karışımlar içermeyen) veya bir kadeh şarap ilerleyen aşamalarda diyete eklenebilir.

Kitap, günlük omega-3 yağ asidi takviyeleriyle birlikte multivitamin ve mineral alımı öneriyor. 

Nasıl İşe Yarıyor

Yeni Bir Siz İçin Yeni Atkins Diyeti: Nasıl İşe Yarıyor?

Planda dört aşama yer alıyor: başlangıç, devam eden kilo kaybı, ön sürerlik ve yaşam boyu sürerlik. Diyet yapanların yağ ve protein alımı dört aşama boyunca belli bir oranda sabit kalıyor. Buna karşın, karbonhidrat alımı, başlangıç aşamasında 20 gram civarındayken final aşamasında yaklaşık olarak 70 grama çıkıyor.    

Diyet yapan birçok kişi başlangıç aşamasını (en katı aşama) iki hafta süreyle takip ediyor. (Kaybedecek fazla kilonuz yoksa bu aşamayı atlayabilirsiniz).

Karbonhidrat tüketimi ilerleyen aşamalarda yavaşça artırıldığı için diyet yapanlar doğru miktarda karbonhidrat tüketip tüketmediklerine karar vermek için kilolarını, enerji seviyelerini ve açlık ve doygunluk hislerini kullanırlar.   

Kitap kadınların günde 1500-1800 ve erkeklerin 1800-2200 kalori tüketmeleri gerektiğini belirtiyor. Fazla miktarda protein ve yağ tüketmek aşırı kalori alımına ve kilo kaybının engellenmesine neden olabilir. 

Diyeti uygulayanlar fazla miktarda su tüketirler; çünkü düşük karbonhidrat diyetleri, sodyum ve potasyum gibi önemli mineralleri içeren hücre sıvılarını salgılayarak idrar söktürücü olarak görev yapar.  

En azından başlangıç aşamasında egzersize gerek yoktur. Vücudunuz enerji için yağ yakmaya alışacağından, yazarlar fiziksel egzersizlere son aşamalarda başlanmasını öneriyor.

Yağ yakmaya alışma sürecinde kitap yorgunluk, bacakta kramp ve güçsüzlük gibi belirtilere hazırlıklı olmanızı öneriyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Diyet uzmanları öncelikle, Yeni Atkins Diyetinin neden olduğu baş dönmesi, yorgunluk, bacakta kramp ve diğer belirtilerin tehlike işaretleri olduğunu belirtiyor.

Protein ve yüksek oranda lif içeren sebzelerin sağlıklı bir diyetin önemli parçaları olduğunu fakat sağlıklı karbonhidratların diyetten çıkarılmasının da birçok bilimsel kanıta aykırı olduğunu ifade ediyorlar.

Uzmanlara göre, bu plan sağlıklı bir beslenmeden tamamen kopmadır ve bu diyet çok monoton olacağından diyet yapanların diyeti yarıda bırakmaları yüksek bir ihtimaldir.

Sonuç olarak neden geldiğinin bir önemi olmadan kalorileri saymak gerekiyor. Uzmanlar düşük karbonhidratlı ve yüksek yağ oranı içeren gıdalar tükettiğinizde bunun iştahı bastırdığını belirtiyor. Yeni Atkins diyetinde kilo kaybının daha az kalori tüketmekle ilgili olabileceğini; çünkü kişinin kendisini daha az aç hissedeceğini düşünüyorlar.

Bununla birlikte önerilen, sağlıklı gıda gruplarını dışarıda tutmayan diyetler. Sağlıklı bir diyet yağsız ve düşük proteinli (yüksek yağ içeren proteinler değil) gıdaları ve yüksek lif oranlı tam tahılları, sağlıklı yağları, meyve, sebze, baklagiller ve düşük yağ oranı içeren süt ürünlerini içerir. Böyle bir diyet kilo kaybına yardımcı olur ve aynı zamanda kalp sağlığınız için de faydalıdır ve kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Düşünceler

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti: Düşündüren Diyet

Bilimsel araştırmalar başarılı kilo vermenin değişiklik gösterebileceğini ortaya koysa ve önde gelen uzmanların hala doymuş yağların diyetteki göreviyle ilgili çekinceleri bulunsa da birçok uzman yüksek oranda yağ içeren diyetlerin sağlığa faydalı olmadığına inanıyor.  

Atkins diyeti gibi düşük karbonhidrat içeren bir diyet geleneksel kalori kesme yöntemini veya orta seviyede karbonhidrat içeren bir planı deneyip de başarılı olamayan kişiler için bir seçenek olabilir. Diyet, metabolik sendrom ve insülin rezistansı bulunan, karbonhidratları metabolize edemeyen veya karbonhidratlara karşı duyarlı kişiler için uygun olabilir.

Böyle olsa bile diyet yapan birçok kişi az miktarda karbonhidrat ve yüksek oranda yağ ve protein içeren bir diyeti uzun süreli olarak uygulamakta zorluk yaşayacaktır.

Yeni Bir Siz ve Yeni Atkins Diyeti planına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Dr. Emel GÖKMEN

ben yaklaşık 3 yıldan beriepilepsi hastasıyım depakin chrono 500 mg kullanıyorum ilacımı ilk azaltıldı daha sonrada yeniden bir sefer nöbet oldu ilaçl... devamı