Atkins diyeti, yüksek riskli hastaların asla tercih etmemesi gereken bir diyet türüdür. Yüksek riskli hastalar, damarsal sorunları olan hastalardır. Örneğin bir diyabet mellitusu yani şeker hastalığı olan, hipertansiyonu, koroner kalp hastalığı ya da bu hastalığa yatkınlığı olan, ailesinde ani ölüm öyküsü bulunan, kan yağları yüksek, karaciğerinde yağlanma olan hastaların kesinlikle atkins diyeti yapmamaları gerekir.

VİDEO:SANEM APA:KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARIHipertansiyonu olan ve uzun süredir ilaç kullanan, böbrek rezervi bilinmeyen insanların da atkins diyetini yapmamaları gerekir. Çünkü bu diyeti yaparken vücuda yüksek oranda protein alındığı için, bu böbrekleri yorabilir. Damarsal sorunları, hipertansiyon, diyabet, kolesterol gibi hastalıkları olan kişilerde böbrek komplikasyonları daha çok görüldüğü ve yüksek protein de nefropatiye zemin hazırladığı için, bu hastaların özellikle bu diyetten uzak durmaları gerekir. Yanı sıra, gut hastalığı olan, ürik asit metabolizması bozuk olan insanların da kesinlikle atkins diyeti yapmamaları gerekir. Bu tür diyetlerin bu hastalıkları agreve edici ve gidişatını kötüleştirici etkileri vardır.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı