Malzemeler

1 su bardağı yarma buğday

1 çay bardağı nohut

Yarım demet ıspanak
1 kase yoğurt
1 adet yumurta sarısı

1 yemek kaşığı un
4 su bardağı su
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı kırmızıbiber ve kuru nane

Yapılışı

Yapılışı

Düdüklüde 4 su bardağı suda akşamdan ıslanmış aşurelik buğday ve nohut 30 dakika pişirilir. Pişen buğday ve nohutların üzerine yıkanıp ince kıyılmış ıspanaklar eklenir. Ispanaklı çorba 20 dakika kaynatılır. Bir kasede yoğurt, un ve yumurta sarısı pütürsüz hale gelene kadar çırpılır. Hafifçe sulandırılarak tencereye eklenir. Çorba kaynamaya başlayınca karıştırma bırakılıp, 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altı kapatılır. Ayrı bir tavaya zeytinyağı alınır, ısıtılır ve kırmızıbiber eklenir. Kuru nane ile birlikte çorbanın üzerinde gezdirilir.

Buğday

Buğday

Çok besleyici ve yaygın bir tahıldır. Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırır. Sağlık açısından vazgeçilmez olan lifli gıdalardandır. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olur. Mideyi, beyni ve gözü kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Buğdaydan elde edilen buğday yağı cilt ve saç bakımı için çok faydalıdır. Buğday yağı kırışıklıkları ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir. Saç dökülmesini önler. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır.

Uzm. Dr. Gül TAN ÇETMELİ

sn.Gültan Hanım sol kolumdaki aşım bi kaç gün önce şişti ve kaşınmaya başladı daha sonra patladı şindi ise ağrıyor ve biraz iltihap yaptı napmalıyım... devamı