Malzemeler

2 kırmızı elma

Yarım limonun suyu

2 kereviz sapı

Yarım su bardağı irice dövülmüş ceviz

2-3 yemek kaşığı kuru üzüm

Yarım su bardağı yoğurt

Tuz, karabiber

Yapılışı

Yapılışı

Küp küp doğranmış elmalar bir kasede limon suyuyla karıştırın. Doğranmış kereviz sapları, ceviz ve üzüm eklenip karıştırılır. Yoğurt ayrı bir kasede hafif çırpılır. Elmalı karışıma eklenir. Üzerine tuz ve karabiber serpilir.

Elma

Elma

Diğer birçok meyve gibi elma da yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanında kanser riskini ve DNA hasarını azaltan, değerli antioksidanlar içermektedir. Bundan ayrı olarak, zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmasının yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterol kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinson ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresten kaynaklanan nörotoksiditeden korumaktadır. Böbreklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine de yardımcı olur.

Op. Dr. Fazile AKYÜZ GÖLGECİ

Öncelikleri merhabalar doktor hanım, bugün temizlik yaptım ve dolaba yüklenerek kendimi zorlayıp ittim itme sonucu kahverengi pıhtı şeklinde kanama ol... devamı