Adiponektin denen, yağ hücreleri tarafından üretilen ve antiinflammatuar etkisi ve insülin duyarlılığı olan bir proteini vücudunda yüksek oranda taşıyan kişiler düşük Tip2 diyabet riski taşıyor, diyor eski araştırmaları inceleyen bir çalışmanın sonuçları.

Bazı araştırmalar adinopektinin Tip2 diyabet riskini düşürebileceğini daha önce de dile getirmişti ancak adinopektin plasmasıyla Tip2 diyabet riski arasındaki ilişkinin ne kadar kuvvetli ve sürekli olduğu belirsiz kalmıştı, diyor makale.
 
Harvard School’un Halk Sağlığı bölümü uzmanları adinopektin seviyesi ve Tip2 diyabet arasındaki ilişkinin sürekliliği üzerine bir değerlendirme ve meta-analiz yürüttüler. Uzmanlar aralarında 2.623 yeni diyabet vakası ve 14.598 katılımcısı olan, meta-analize dahil edilme kriterlerine uygun 13 araştırma seçtiler.
 
Araştırmacılar yüksek adinopektin değerlerinin düşük Tip2 diyabet riskiyle ilişkili olduğunu buldular. Bu ters ilişki beyazlarda, Doğu Asyalılarda, Hintlilerde, Afrika kökenli Amerikalılarda ve Amerikalılarda sürekli teşhis edilmişti. Araştırmada edinilen sonuçlar araştırmanın boyutları, takip süresi, kadınların veya erkeklerin boy kilo oranları gibi diyabet araştırma metotlarından bağımsız olarak hep aynı kaldı.

Video: Şeker Hastalığı İlaçları
 
‘Bu epidemiyolojik çalışmalar sebep gösterememesine rağmen farklı toplumlarda, doz-cevap ilişkisinde bu ters ilişkinin sürekliliği ve mekanistik araştırmaların bunu destekleyen sonuçları adinopektinin Tip2 diyabet riskini engellemekte umut vaat ettiğini gösteriyor,’ diyor araştırmanın yazarları.
 
Uzmanlar son araştırmaların adinopektin seviyelerinin ilaçlar ve yaşam tarzını değiştirmeyle de yükselebileceğini ekliyorlar. ‘Ek olarak, adinopektin seviyeleri yağ dokusu bozukluklarının ve bunun getirdiği metabolik sonuçların tedavisinden faydalanabilecek kişileri saptamaya da yardımcı olabilir. Gelecekteki çalışmalar prognostik analizlere uygun istatistiksel teknikler kullanarak belirlenmiş risk faktörlerinin yanında Tip2 diyabeti tespitte adinopektinin yerini değerlendirmeye yönelik olmalıdır.’ 

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı