Kaşınmanızı engelleyemiyor musunuz? İşte hamilelikte isiliği (bir süreliğine) hafifletmenin yolları.

İsilik cildinizde, kırmızı, acı veren, kabarcıklı ve kaşıntılı lekeler şeklinde ortaya çıkar.

Sadece çocuklarda mı isilik olacağını düşünüyorsunuz? Bebek büyüten kadınlarda da isilik görülebilir. Hamile vücudun zaten yüksek olan sıcaklığı, aşırı terlemeden kaynaklanan nemlilik ve cildin kendi kendine ya da kıyafetlerin cilde sürtünmesiyle (sürtünecek daha fazla deri yüzeyi varken bu daha olasıdır) meydana gelen isilik genellikle hafifçe rahatsız eder. En yaygın olarak memelerin arası ve altındaki kat yerlerinde, alt karındaki şişkin bölgenin kasık bölgesine sürtündüğü kısımda ve uylukların iç kısımlarında görülür.

Hamilelikte İsilik İçin Ne Yapabilirsiniz:

Soğuk ve ıslak bir kompres isiliğin etkisini biraz azaltabilir. Hafifçe sürülen kalamin losyonu da (geçici olarak) rahatlatabilir ve kullanımı güvenlidir. Eğer isilik ya da tahriş bir haftadan fazla sürerse izlenecek adımlar için doktorunuza başvurun.

İsilik için birçok reçetesiz çözüm bulunuyor (çoğunun yaygın bir kaşıntı önleyici olan hidrokortizon içerdiğini göreceksiniz) fakat herhangi bir ilaç uygulamadan ya da almadan önce bir cilt doktoruna ya da eczacıya hamileyken kullanımının güvenli olup olmadığını sorun.

Vücudunuzu serin tutmak için hafif, bol ve pamuktan yapılmış giysileri tercih edin.

Hamilelik Sırasında İsilik İçin İzlenecek Diğer Akıllıca Yollar:

  • Ilık (sıcak değil) suyla duş alın ya da banyo yapın (ve banyoda uzun süre kalmayın). Ilık bir yulaf banyosu çok rahatlatıcı olabilir.
  • Sıcaklığa karşı hassas olan bölgelere gün boyunca nemi emmesi için biraz mısır nişastası ya da talksız pudra (talk: hidratlı doğal magnezyum) serpin.
  • Parfümler, aromalı losyonlar ve sert sabunlar gibi tahriş edici maddelerden uzak durun.
  • Yapabildiğiniz zamanlar soyunun ve olabildiğince çıplak kalın. Temiz hava, isilik için en iyi ilaçtır.

Prof. Dr. Recai PABUÇCU

merhaba hocam.31 haftalık hamileyim.vücüdumda isiliğe benzer kollarımda özellikle bacaklarımda ve gitgide yayılan kasıntılı bir rahatsızlık bas göster... devamı