Herpes simpleks ağız bölgesinde uçuğa ve genital herpese (genital uçuk) sebep olan bir virüstür. Asıl belirtiler en sık olarak ağız veya burun etrafında, kadınlarda vulvada, vajinada ve servikste, erkeklerde penis üzerinde oluşan iltihaplı kabarcık kümeleridir. Zona, suçiçeğine sebep olan virüsün sebep olduğu bir cilt döküntüsüdür. Bu durumlardan sorumlu virüse Varisella zoster virüsü denir. Bir insan suçiçeği geçirdikten sonra bu virüs sinir sisteminde yaşar ve vücuttan asla tamamen temizlenmez. Suçiçeği geçirmiş herhangi biri zonaya yakalanma riski taşır, ama bu çoğunlukla 60 yaşın üstündeki insanlarda görülür. 

Herpes simpleks virüsü kişiden kişiye kabarcıklarla fiziksel temas yoluyla geçirilebilir. Daha sonra virüs sinir sisteminde kalır, ama siz hasta, yetersiz beslenmiş, stres altında olana kadar veya aşırı ısı derecelerine maruz kalana kadar kabarcıklar halinde ortaya çıkmaz. Güneş yanığı veya sürtünme gibi lokal stres de bir patlamayı tetikleyebilir. 

Zona ve suçiçeğine sebep olan herpes virüsü genital uçuğa ve oral uçuğa sebep olan herpes virüsü ile aynı değildir. Zonaya tıbbi olarak Herpes zoster denir. Zona bulaşıcıdır. Zona, zonalı bir kişiden suçiçeği çıkarmamış çocuklara veya yetişkinlere yayılabilir. Ama bu insanlar zona çıkarmak yerine genellikle suçiçeğine yakalanırlar. Bir kez suçiçeği geçirmiş insanlara başka birisinden zona bulaşmaz. Bir kere enfekte olunca insanların ilerleyen yaşamlarında zonaya yakalanma potansiyelleri olur. Zona, suçiçeği geçirmemiş insanlara bulaşabilir. Yeni kabarcıklar oluştuğu ve eski kabarcıklar iyileştiği müddetçe zona bulaşıcıdır. Kabarcıkların tamamı kabuk bağladıktan sonra virüs artık yayılamaz.

İLGİLİ MAKALE

Dilde (Uçuk) Herpes

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhaba Nurettin bey, Babam 74 yaşında,5 ay önce sol kol, göğüs ve sırtına kadar geniş bir alanda çok iri taneli içi su toplamış döküntüler olduğunda ... devamı