Enfeksiyona Greyfurt

Bu meyvenin tohumlarının, iki hafta her 8 saatte bir 5-6 tane alındığında, ilaca dayanıklı türler dahil idrar yolları enfeksiyonlarını temizlemekte etki gösterdiği keşfedilmiştir.

Hormonlara Nar

Nar, nar bitkisinin meyve veren yumurtalığıdır, düzensiz hücre çoğalmasına yol açmayan kuvvetli bitli östrojenleri içerir ve kadınların hormon sağlığı için ideal “yedek” yumurtalık işlevi görebilir.

Kolesterole Kivi

Akdiken (alıç) ile birlikte kullanıldığında kivi özünün, yüksek kolesterollü beslenen farelerde kolesterolü düşürmekte simvastatinden daha başarılı olduğu keşfedildi.

Kansere Ananas

Ananastan çıkarılan bromelayin enziminin, hayvan modelinde kanseri öldürmekte kemotoksik ajan 5-floroürasilden daha kuvvetli olduğu gösterilmiştir.

Yüksek Tansiyona Karpuz

Karpuz, L-strülin gibi aminoasitler içerir. Bu aminoasitler kan damarlarının doğal olarak genişlemesine yardımcı olarak endotelyal işlev bozukluğu ortadan kaldırır ve kan basıncını azaltır.

İltihap ve Ağrıya Kiraz

Kirazların içindeki antosiyaninler diye bilinen bileşenleri, ağrıyı ve iltihabı geçirmekte steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Böbrek Taşlarına Limon

Limonata terapisinin böbrek taşı olan hastalara mantıklı bir alternatif olduğu gösterilmiştir.

Cilt Ülserlerine Papaya

Yeni bir araştırma gösteriyor ki olgunlaşmamış papaya meyvesinin kronik cilt kanserlerinin üstünde bölgesel uygulanması %72 oranında olumlu bir yanıt veriyor.

İdrar Yoluna Kızılcık

Bu meyvenin özünün, yaşlı kadınlarda antibiyotik direnci/süperenfeksiyon ve/veya mantar enfeksiyonu riskini artırmadan tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde trimetoprim ilacı kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Gribe Mürver

Pazarda mürver bulacak kadar şanslıysanız eski zamanlardan beri solunum yolu enfeksiyonuna karşı doğal bir tedavi olarak kullanıldığını keşfedeceksiniz. Yeni bir araştırma, H1N1 enfeksiyonunu önlemesiyle antivirüs ilacıyla kıyaslanan flavonoidler içerdiğini doğruluyor. 

Gastrik Ülserlere Hindistancevizi

Hindistancevizinin hem sütü hem suyunun, steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlardan kaynaklanan mukozal ereksiyona karşı ülser önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. 

İshale Plantain (Bir Muz Türü)

Plantain geleneksel kültürlerde ishali tedavi etmek için kullanılmıştır ama klinik araştırma da hastanede yatan çocuklarda kalıcı ishalin besinsel kontrolündeki değerini ishal süresi, ağırlık alımı ve maliyetleri açısından doğruluyor.

Kalp Hastalığına Çilek

Birçok kırmızı meyvenin kalp sağlığı için değerli olduğu gösterilmiştir ama çilek kalp damar sağlığı için özellikle yararlı bulunmaya başlıyor. Çilek tozunun lipit profili ve oksidatif stres işaretçilerini metabolik sendromu olan kadınlarda ateroskleroz işaretçilerini geliştirdiği gösterildi. Çilek özünün de kan damarlarının dokusunu esnettiği gösterildi; bu, yüksek kan basıncını düşürebilir ve kalp kasını aşırı yükten kurtarabilir. Çilek yaprağı özünün bile koroner arter kan akışını akdiken özüne benzer şekilde artırdığı gösterilmiştir.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı