Saf yulaf ezmesi gluten içermez. Ama bugün pazarda olan çoğu yulaf ezmesi saf değildir; biraz buğday, arpa veya çavdar çapraz bulaşmış olabilir. Bu tahıllarda gluten olduğu için bu çapraz bulaşma çoğu yulaf ezmesi markasını glutensiz beslenmede güvensiz hale getirir.

Saf yulaf yetiştirmek mümkün ve sertifikalı glutensiz yulaf ezmesi satan şirketler hiç gluten çapraz bulaşması olmayan yulaflar kullanıyor.

Glutensiz ürünler satan başka şirketlerin sertifikalı olmayan glutensiz yulaf ezmesi sattığına dikkat edin. Etiketleri dikkatle kontrol edin ve özellikle glutensiz yulaf ezmesi olarak işaretlenmedikçe ürünün güvenli olmadığını varsayın.

Çölyak Hastalığınız Varsa Glutensiz Yulaf Ezmesi Size Uygun Olmayabilir

Çölyak ve gluten hassasiyeti olan kişilerin ufak bir kısmı yulaflarda bulunan protein olan avenine de tepki gösterebilir, bu da o kişilerin yasaklı tahıllar listesine yulafları da eklemesi anlamına gelir.

Neden çölyak hastası olan bu kadar çok insanın (tahminlere göre %10-15) yulafa tepki gösterdiği açık değil ama araştırma devam ediyor. Ek olarak, bazı yulaf türlerinin çölyak hastası kişilere diğer türlerden daha toksik olduğuna dair kanıt var.

SLAYT: 13 MEYVENİN KANITLANMIŞ YARARLARI

Çölyak hastalığınız veya gluten hassasiyetiniz varsa tepki göstermediğinizi tespit etmenizin tek yolu yulaf ezmesini saf, glutensiz haliyle sadece bir iki kaşık denemektir. Gluten hassasiyeti olan kişilerin yulaflara daha sık tepki gösterdiği söylenir ama bunu kanıtlayacak araştırma yoktur.

Çölyak hastası teşhisi konulduysa önce doktorunuza danışın, ardından beslenmenize glutensiz yulaf ezmesi eklerken çok dikkatli davranmalısınız. Çölyak hastalığı belirtileriniz geri gelirse glutensiz yulaf ezmesi yemeyi hemen bırakın.
İLGİLİ MAKALE

Besin İntoleransı

Uzm. Dr. Şale KUTSAL YILMAZ

İyi günler Benim son 7 aydır yüz ve avret yerlerimde vitiligo olustu yulaf samanı kürü kullan diyorlar ne yapmam getekiyor.bana yardım.edin henüz 24 ... devamı