Adet öncesi dönem en az adet dönemi kadar sancılı geçebilir. Bunun nedeni ödem, ağrı, kramp ve halsizlik gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasıdır. Bu şikâyetleri en aza indirgeyecek doğal yöntemler vardır. Bu yöntemlerin başında mucizevi besinler yer alır. İşte sizler için hazırladığımız o besin listesi;  

Brokoli
Adet öncesi dönemde oluşan şişkinliğinizi gidermek için lifli gıdalar tüketmek sizlere mantıklı gelmeyebilir ancak brokoli, enginar ve brüksel lahanasını önerirken geçerli bir sebebimiz var. Bu besinlerdeki yüksek orandaki su miktarı şişkinliği alır ve gaz probleminizi çözer. 
 
Kompleks Karbonhidratlı Gıdalar
Kompleks karbonhidratlı gıdalar enerjinizi yükseltir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan seratonin hormonun salgılanmasına katkı sağlar. Tatlı patates, kuskus, kabak, kinoa, mercimek, yulaf, tam buğday unundan yapılan gıdalar, mısır, çilek, elma ve karpuz gibi besinleri tercih ederek adet öncesi sendromla başa çıkabilirsiniz.

Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Gıdalar
Omega-3 yağ asitleri yapılan birçok araştırmaya göre bir anti-depresan kadar etkili bu nedenle adet öncesi dönemde Omega- 3 yağ asitleri içeren keten tohumu, balık yağı, sardalye, ton balığı, somon, uskumru, ceviz, ıspanak, semizotu, kabak çekirdeği, brüksel lahana, soya fasulyesi gibi gıdalar almayı ihmal etmemelisiniz. 

Muz
Adet öncesi dönemde uyku problemleri kaçınılmazdır. Ağrılar, sancılar ve o bir türlü geçmeyen şişkinlik hissi işte tüm bunların son derece lezzetli bir meyve olan muzla üstesinden gelebilirsiniz. İçeriğindeki B6, D ve E vitaminleri sayesinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan muz adet öncesi meydana gelen sindirim sorunlarını da ortadan kaldırır.

Yumurta
Doymak nedir bilmediğiniz bir süreçse adet öncesi dönemler, yumurtadan daha iyi bir alternatif düşünemiyoruz. 100 gramı 150 kalori olan yumurta içeriğindeki 13 gramlık protein sayesinde sizi gün boyu tok tutar.

İLGİLİ MAKALE

Turner Sendromu Nedir?

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı