Ağrı kesicileri, doktorun tavsiyesine uyarak kullanan hastaların çoğunda ilaç bağımlılığı gözlenmez. Ama yine de bazı hastalar, ilaçlara bağımlılık geliştirebilirler. Narkotik ilaçlara bağımlılık geliştiren kişiler, genelde geçmişte başka madde bağımlılığı olan veya ailelerinde bağımlılık hikayesi bulunan kimselerdir. 

Bağımlılık belirtileri: 

• İlaç kullanımında kontrolün kaçması

• İlacın dozunun her gün yavaş yavaş arttırılması

• Ağrı dışındaki nedenlerden dolayı da (mesela depresif hissedince de) ilaç almaya başlanması

• Başka birine verilen reçeteli ilaçların kullanılması 

Bağımlılıktan şüphelenildiğinde ne yapmak gerekir? 

Kendinizin veya sevdiğiniz bir yakınınızın bağımlılık sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, endişelerinizi hemen doktorunuzla paylaşın. 

Bağımlılık yenilebilir 

Doktor denetiminde bir detoks (arınma) programına katılarak, ilaç suiistimalinin üstesinden gelebilirsiniz. Bağımlı kişi, detoks ve terapi programını tamamladıktan sonra hastanın ailesi, arkadaşları ve doktorlar el ele verip, hastanın ilaca tekrar başladığına işaret edebilecek belirtilere karşı uyanık olmalıdırlar. Hasta, ilaca tekrar başlayanlara destek veren bir terapi grubuna ve ilaç bağımlılığıyla mücadele eden bir programa katılarak, bağımlılığı yenme yolunda emin adımlar atabilir. 

 

Op. Dr. Salih AYDIN

Merhbalar hocam ben kadir yavuz 22 yaşındayım 2000 yılında trafik kazası geçirdim. Açık kafa tranvası (sağ temporoparietal çökme fraktütü + akut epidu... devamı