Evde Tedavi

Evde Yapılacak Tedavi

Akut böbrek yetmezliğiniz varsa ve tam olarak iyileşmemişse, böbreklerinizin çalışmasını zorlaştırmayacak özel bir perhiz yapmak durumunda kalabilirsiniz. Size en uygun diyet planını, bir diyetisyenle çalışarak yapabilirsiniz.

Böbreğinizdeki zararın boyutuna, yakalandığınız diğer hastalıklara ve diyalize girip girmediğinize bağlı olarak aldığınız mineralleri (elektrolitler) ve sıvıyı kontrol altında bulundurmanız gerekebilir. Ayrıca aldığınız proteinleri de sınırlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunların dışında:

  • Aldığınız tuz miktarını sınırlandırın. Çok fazla tuzlu (kalsiyum) gıdalar yemek, aldığınız suyun tutulmasına neden olur ki bu kalp yetmezliği riskini arttırır, akciğerde ödeme yol açar ve yüksek tansiyon riski doğurur. Sodyumdan uzak durmak zor olabilir. Diyetlerinizdeki tuz miktarını azaltmak için gizli tuz ihtiva eden gıdaları araştırın ve daha çok işlemden geçirilmiş gıdaları seçin. 
  • Aldığınız potasyum miktarını takip edin. Potasyum, tuz yerine geçen potasyum katkılı gıdalarda ve bazı sebzelerde bulunur. Kan akışındaki çok fazla potasyum kas zayıflığı ve düzensiz kalp ritmine yol açabilir.
  • Aldığınız fosfor miktarını takip edin. Fosfor, süt, peynir, et, tavuk ve balıkta bulunur. Aşırı miktardaki fosfor da kemiklerden kalsiyum çekilmesine neden olabilir ve bu da kemik problemlerini doğurur.

Diyalizdeyken özel ihtiyaçlarınız olabilir. Sağlıklı kalabilmek için beslenmek ve doğru miktarda kalori almak çok önemlidir. Bir beslenme uzmanı ya da diyetisyen size doğru bir öğün planı yapmak için yardımcı olacaktır.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Akut böbrek yetmezliğine neden olan problemleri ortadan kaldırmak için tıbbi tedavi alabilirsiniz. Örneğin antibiyotik kullanarak, bir enfeksiyon önlenebilir ya da tedavi edilebilir. Fazla sıvıyı atmak için başka tedaviler de alabilir ve elektrolit dengesinin bozulma tehlikesini önleyebilirsiniz. Doktorunuz tedavinizin dozunu ayarlar ve böylece tedavi sizin için faydalı olur.

İdrar sökücüler, tedaviyi hızlandırmaları nedeniyle akut böbrek yetmezliği tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Ancak bu tedaviyle hastalığın daha iyiye gittiğini gösteren belirtiler bulunmamaktadır. Akut böbrek yetmezliği probleminizin sebebi ve şiddetine bağlı olarak doktorunuz fazla sıvının dışarı atılması için bir başka yöntem seçebilir.

Cerrahi Müdahale

Cerrahi Müdahale

Nefroloji uzmanı şu durumlarda sizinle böbrek nakli konuşunda konuşabilir:

  • Böbrek yetmezliğiniz başka herhangi bir yöntemle giderilmeyecekse
  • Ameliyat için iyi bir aday iseniz: Bu da böbrek probleminiz dışında sağlığınızın iyi olması demektir.

Diğer Tedaviler

Diğer Tedaviler

Diyaliz

Akut böbrek yetmezliği ortaya çıktığında diyalize ihtiyaç duyabilirsiniz. Diyaliz, sağlıklı bir böbreğin işlevini gören mekanik bir süreçtir:

  • Kandaki üre gibi atık maddeleri temizler.
  • Kandaki belli elektrolitlerin dengesini sağlar.
  • Fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlar.

Diyalize başlamadan önce, doktorunuz, bir diyaliz erişimi oluşturacaktır. Bu da kanın vücuttan diyaliz makinesine ve makineden de vücuda gönderileceği diyaliz iğnesinin batırılacağı noktadır. Örneğin kolunuzda, bacağınızda, göğsünüzde ya da boynunuzda bir tüp (katater) bulundurmak zorunda kalabilirsiniz. Erişim noktasının türü, aldığınız diyalize bağlıdır.

Akut böbrek yetmezliği tedavisinde iki tür diyaliz kullanılmaktadır:

  • Hemodiyalizde, atık maddeleri doğrudan filtreleyerek fazla sıvıyı vücuttan dışarı atmak için mekanik bir membran kullanır. Bu, akut böbrek yetmezliğinde yaygın olarak kullanılan bir tedavidir. Hemodiyaliz özellikle kişinin hastalığının kritik olduğu dönemde günlük olarak yapılır.
  • Peritonal diyalizde, atık maddeleri ve fazla sıvıyı vücuttan atmak için karın boşluğu duvarının oyuklarını ve bir tuz solüsyonunu (diyalizat solüsyonu) kullanılır. Peritonal diyaliz, hemodiyalizden daha az kullanılan bir yöntemdir.

Diyalizin ne derece etkili olduğunu ölçmek için diyaliz seansından önce ve sonra kan testleri (üre ve nitrojen gibi) yaptırmanız gerekmektedir. BUN (kan üre nitrojen) miktarını ölçerek doktorunuz kan akışındaki atık maddelerin ne kadar temizlendiğini anlayabilir.

Akut böbrek yetmezliği başladıktan sonra hayatınızı sürdürmek için diyaliz, böbrek nakli dışındaki en iyi yoldur.

Blokajların Tedavisi

Akut böbrek yetmezliği vakalarının %5’i, atıkların böbreklerde birikmesine neden olan idrar yolu tıkanmasına bağlıdır. Buna da akut postranal (böbrek sonrası) yetmezliği denilmektedir. Tedavi tıkanıklığın giderilmesi ya da bypass edilmesi şeklinde olur. Şayet idrar yollarını böbrek taşı tıkamışsa, doktorunuz bu taşları ya oradan çıkarır ya da yok eder. Böbrek taşları için başvurulan en yaygın yöntem ise vücudun dışından uygulanan şok dalgalarıdır. Bu tedavi vücuda giren ve böbrek taşlarını kıracak kadar güçlü olan ses dalgalarını kullanır.

 

Doktorunuz bu tıkanıklığı açamadığında katater ya da sten kullanarak idrar akışının yönünü değiştirebilir. Mesaneye katater konularak boşalmasının sağlanması belirtilerin çabucak kaybolmasını ve böbreklerin normal fonksiyonlarını yerine getirmelerini sağlar.

Özer SELİMOĞLU

Doktor bey iyi çalışmalar benim sol bacagimda diz eklem yerinden ayak bileğine kadar damar sis gittim muayene oldum ama henüz yetmezliği tesisi koydu... devamı