Alzheimer’ı Önleyen 6 Etkili Besin

Nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerin görüldüğü nörodejeneratif bir rahatsızlık olan Alzheimer erken evrelerinde hafıza kayıpları ve yaşamsal aktivitelerde azalma ile karakterizedir. Kalıtsal olduğu düşünülen Alzheimer aynı zamanda yaşlılık, çeşitli hastalıklar ve travmalar da etken olarak görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar Alzheimer oluşumunu engelleyecek çeşitli yöntemlerin olduğunu göstermektedir. Bu yöntemlerin başında beyin fonksiyonlarını güçlendiren ve hafızayı kuvvetlendiren besinler gelmektedir. İşte sizler için hazırladığımız Alzheimer oluşumunu engelleyen besinler;

Omega -3 Yağ Asitleri

Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında büyük rol oynayan Omega-3 yağ asitleri alzheimer’ı önlemek için önerilen takviyeler arasında yer almaktadır. Somon, sardalye, uskumru, ringa ve ton balığında yüksek oranda bulunan Omega-3 yağ asitlerini aynı zamanda ceviz, badem, keten tohumu, zeytinyağı, marul, lahana ve brokoli gibi bazı yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.

Antioksidan İçeren Sebzeler

İçeriğinde C ve E vitamini olan sebzeleri tüketmek serbest radikallerin hücrelere zarar vermeleri önlenilir bu sayede de hücre yıkımları ve tümör oluşumlarının önüne geçilmiş olunur. C ve E vitamini açısından zengin turunçgiller, brokoli, kırmızıbiber, kivi, çilek ve yabanmersini gibi meyve ve sebzeleri tüketmek önemlidir.

Flavonoid Açısından Zengin Besinler

Vücuda alınan serbest radikallerle savaşan flavonoidleri dışardan alarak takviye yapmak alzheimerı önlemede etkilidir. Kızılcık, elma, yabanmersini, greyfurt ve nar flavonoid açısından oldukça zengindir. 

Köri

Yapılan araştırmalar yemeklerinde köri sosunu sık kullanan ülkelerde alzheimer hastalığına daha az rastlandığı saptanmıştır. Bunun nedeni ise köri sosunun içeriğindeki zerdeçal ve zerdeçalın içeriğinde yer alan köri baharatına sarı rengini veren kürkimindir. Kürkimin kendi başına antikoksidan potansiyeli taşıyan etkili bir madde olduğu için alzheimer hastalığını önlemek isteyenler yemeklerinde köri baharatını tercih edebilirler.

Folik Asit İçeren Gıdalar

Folik asit yani B9 vitamini eksiliğinde ortaya çıkan bilişsel yeteneklerde zayıflama yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bu nedenle folik asit, B6 ve B12 vitaminleri içeren gıdaları tüketmek oldukça faydalıdır. Folik asit açısından zengin koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

Kırmızı Şarap

Günde bir kadeh kırmızı şarap içmenin alzheimerı önlemeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğinde güçlü antioksidan meyve özleri bulunduran kırmızı şarap diğer alkollü içecekler arasında en faydalı olanıdır. Bu nedenle günde bir kadeh şarap içerek alzheimer oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı