Antidepresanlar Nasıl İşe Yarar

Birçok antidepresan sinir-iletkenleri (nörotransmitterler) denilen beyin kimyasallarının dengesini değiştirerek etkide bulunur. Depresyonlu insanlarda bu kimyasallar beyinde düzgün bir şekilde kullanılmaz. Antidepresanlar bu slaytta görünen beyin hücresi gibi hücreler için kimyasalları daha kolay kullanılır hale getirir.

Antidepresanlar pratisyen hekimlerden tarafından da yazılabilir, ama genellikle bir psikiyatr tarafından reçete edilmelidirler.

Gerçekçi Beklentiler

Antidepresanlar genel olarak çok etkilidirler, psikoterapi ile birlikte kullanıldığındaysa etkileri daha da artar. (Bu ikisi bir arada depresyonun en etkili tedavisini oluşturur) Antidepresan kullanan insanların çoğu üzüntü, ilgi eksikliği ve umutsuzluk gibi belirtilerde iyileşme bildirmiştir.

Fakat bu ilaçlar etkilerini hemen göstermezler. Kendinizi iyi hissetmeniz için birkaç haftanın geçmesini bekleyebilirsiniz, tam etkiyi görmek için belki daha uzun bir süre beklemelisiniz.

Hap Değiştirmeli mi?

Üç hafta geçtiği halde belirtilerinizde bir iyileşme yoksa doktorunuzla açık açık konuşun.

Birçok insanda ilk denedikleri antidepresan başarı göstermez. Ayrıca çok az vakada görülse de, antidepresanlar onları bir süredir kullanan insanlar üzerinde artık etki yapmamaya başlamıştır.

Bir antidepresan ilacın, tam etkisinin görülebilmesi için üç ay kadar bir süre geçmesi gerektiğini unutmayın.

Marka mı, Tür mü?

Araştırmalara göre antidepresan türlerinin farklı markalarında kuvvet, emniyet ve nitelik bakımından bir fark bulunmamaktadır.

Fakat bazı araştırmalar ilaç türlerindeki küçük farklılıkların ilacın vücut tarafından alınımını ve vücuttaki kullanımını değiştirebildiğini göstermektedir. Eğer belli tür bir antidepresan ilaç işe yaramaz gibi görünüyorsa, doktorunuzla alternatiflerinizi görüşün?.

Antidepresan Tuzakları

Bir antidepresan işe yarıyor olsa bile hastalar ya doz alım vakitlerinin uygun olmaması ya da nahoş yan etkilerden dolayı ilacı bırakmak isteyebilirler.

Keza antidepresanlar depresyonda olan bazı insanlar üzerinde etkisiz kalır görünmektedir, bu insanlar başka seçenekleri değerlendirmelidir.

Antidepresanların Başarısı

Başarılı bir tedavi süreci genellikle bir yıl kadar sürer. Kendinizi daha kısa süre içinde daha iyi hissetseniz bile ilacı bırakmayın.

Doktorunuz sizin için uygun ilaç alma vakitleri belirleyerek hap almayı kolaylaştırabilir, örneğin haplarınızı her gün kahvaltıdan sonra alabilirsiniz.

Yan Etkilerle Baş Etmek

Yan etkiler görülüyorsa, doktora bahsetmekten çekinmeyin. Genellikle yan etkileri idare etmenin yolları mevcuttur. Örneğin antidepresanı yemekle birlikte almak mide bulantısını önleyebilir. Cinsel sorunlar yaşıyorsanız, antidepresanı değiştirmek faydalı olabilir.

Yorgunluk hissediyorsanız, ilacınızı yataktan bir iki saat önce almayı deneyin. Antidepresanlar uykusuzluğa neden oluyorsa, sabahları alınız. Birçok yan etki birkaç hafta sonra kendi başına ortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri

Bugün yaygın olarak kullanılan antidepresanların yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri eskilerine göre çok daha azdır.  Yine de her antidepresan başka ilaçlarla, hatta bitkisel ilaçlarla ve diyet takviyeleriyle etkileşime girebilir. İlaç etkileşimleri ciddi yan etkilere sebep olabileceği gibi tedavinizin etkililiğini de azaltabilir.

Almayı planladığınız diyet takviyeleri, yeni reçeteli ilaç veya reçetesiz ilaçları doktorunuza önceden bildirin.

Takip Muayeneleri

Antidepresan kullanırken takip muayenelerine gitmek hayati bir öneme sahiptir.

Depresyonda nüksetme çok yaygındır. Belirtilerin tekrar ortaya çıkması halinde doktorunuz dozun değiştirilmesini, yeni bir ilaç kullanmanızı tavsiye edebilir.

İşinizi kaybetmek, başka bir hastalığın ortaya tıkması veya hamile kalmak gibi önemli olayları mutlaka doktora bildirin.

Antidepresan Efsaneleri

Bazı insanlar antidepresanların kendilerini robot gibi yapacağından korkuyorlar. Aslına bakılırsa antidepresanlar üzüntü duygusunu hafifletse de, duygularınızı ortadan kaldırmaz.

Başka bir efsane de ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda kalmakla ilgilidir. Oysa tipik antidepresan kullanım süresi altı ay ile 12 ay arasında değişir. Antidepresanlar fiziksel olarak bağımlılık yapmazlar, fakat yine de aniden bırakılmamalıdırlar.

Psikoterapinin Faydaları

Antidepresan kullanırken psikoterapi görmek, araştırmalar göre, depresyon tedavisinde en etkili yoldur.

Terapinin olumsuz davranışları ve düşünceleri değiştirmeye odaklanmış olan davranış terapisi ve başkalarıyla ilişkileriniz üzerine odaklanan kişiler arası terapi gibi türleri vardır.

Depresyon Ve Diyet

Depresyonu tedavi etmek için özel bir beslenme yoktur, ancak araştırmalar yiyeceklerin ruh halimizi etkileyebildiğini gösteriyorlar. Tam tahıl ekmekleri gibi karmaşık karbonhidratlar kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini yükseltmektedir.

Ayrıca bir sürü sebze ve balık içeren besin açısından, özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan Akdeniz diyeti depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Depresyon Ve Egzersiz

Egzersiz düşük depresyon oranlarıyla ve daha olumlu ruh halleriyle ilişkili bulunan kimyasallar olan endorfinlerin salgılanmasını sağlar.

Aslına bakılırsa birçok araştırma düzenli egzersizin hafif ve orta şiddette depresyonun etkili bir tedavisi olduğunu akla getirmektedir. Grup seansları veya bir arkadaşla egzersiz yapmak faydalı olabilir.

Antidepresanları Bitirmek

Sizin için en uygun ilaç bırakma vaktini doktorunuz belirleyecektir. İlaçları aniden bırakmak rahatsız edici kimi yan etkilerin ortaya çıkmasına hatta depresyonun nüksetmesine neden olabilir.

Antidepresanların çoğunda yapılabilecek en iyi şey doktor rehberliğinde ilaç miktarını azaltarak bırakmaktır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sinan Bey Merhaba, gerçekten çok can sıkıcı bir durumda olmasam asla buradan sizlere yazmazdım ancak telefonla da size ulaşamadığım için size danışmak... devamı