Arginin yarı temel bir aminoasittir; vücut normalde ondan yeterince üretse de ilave miktarla takviye bazen gerekir. Arginin protein içeren besinlerde bulunur.
Arginin, nitrik oksidin (vazodilatör denilen bir kan damarı genişletme aracı) kimyasal bir öncülüdür. İlk kanıtlar, argininin vazodilasyonl (damar genişlemesi) iyileşen tıbbi durumların tedavisine yardımcı olabileceğini ileri sürüyor. Bu durumlar arasında göğüs ağrısı, ateroskleroz (damar tıkanıklığı), kalp hastalığı veye yetmezliği, sertleşme bozukluğu, intermitan klodikasyon (ara sıra olan topallama)/periferik damar hastalığı ve vasküler baş ağrıları (baş ağrısına neden olan kan damarı şişmesi) bulunur.
Arginin bulunan besinler:
·         Hayvansal kaynaklar: süt ürünleri (örneğin köy peyniri, lor, süt, yoğurt, peynir altı protein içecekleri), sığır eti, jelatin, beyaz et (örneğin, tavuk ve hindi eti), kuş eti (sülün, bıldırcın), deniz ürünleri (örneğin, pisi balığı, ıstakoz, somon, karides, midye, tuna)
·         Bitkisel kaynaklar: rüşeym ve un, tahıllı kahvaltı ürünleri, yulaf ezmesi, yer fıstığı, fındık ve çeşitleri (hindistancevizi, kaju, ceviz, badem, Brezilya cevizi, fındık, çamfıstığı), tohumlar (kabak çekirdeği, susam, ay çekirdeği), nohut, pişmiş soya fasulyesi, kuş yemi
Arginin vücudu tetikleyerek protein üretir ve iyileşen yaralar, vücut geliştirme, sperm üretimini güçlendirme ve ciddi hastalıkları olan insanlarda doku yıkımını önlemede görev alır. Ama dikkatli kullanmak gerekir. Arginin kullanımı bazı kalp hastalarında ölümle ilişkilendirilir. Pre-eklampsiyi (hamilelikte yüksek kan basıncı) tedavi etmek için arginin kullanırken de dikkat etmek gerekli.
Arginin hidroklorürün güçlü klorür içeriği vardır ve metabolik alkolizi tedavi etmekte kullanılır. Bunun yetkin bir sağlık uzmanının gözetimi altında kullanılması gerekir.