Kalp hastalığından korunmak için sağlıklı bir hayat tarzı, uygun beslenme, yüksek kan basıncının tedavi edilmesi ve diğer önlemler, atrial çırpınımı da önleyebilir. Stresinizi yönetin, düzenli egzersiz yapın, kan basıncınızı kontrol altında tutun ve sigara içmeyin.

Uzmanlar, yetişkinlerin haftada en az iki porsiyon, özellikle de somon, alabalık, tuna gibi balıkları tüketmesini öneriyor. Yakın zamanda yapılan çalışmalardan biri, fırında ya da ızgarada pişirilmiş balığın atrial çırpınım gelişme riskini azalttığını bulmuştur.

Atrial çırpınım gelişimine katkı sağlayabilecek ilaçlardan, alkolden ve kafein, nikotin gibi uyarıcılardan uzak durun.

Kalp enfeksiyonu (endokardit) gelişme ihtimalini azaltmak için size antibiyotik verildiğinde,  bunu doktorunuzun söylediği biçimde kullanın. Kalpteki enfeksiyon, atrial çırpınıma neden olabilir.

Atrial çırpınım inme riskinizi artıracağı için ve çoğu kişide belirtilere neden olmadığı için, herkesin, özellikle 55 yaşın üzerindeki kişilerin, ayda bir kere kalp atışını kontrol etmesi gereklidir. Eğer kalp atışlarınızın düzenli bir ritmi olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı