Tıp dünyasında, kök hücrelerin yenilenmesi amacıyla hastalardan alınan kanın hücrelere ayrılıp pıhtılaşan kısmının yeniden hastaya verilmesi yöntemi olarak nitelendirilen PRP uygulaması, dizlerinde kireçlenme problemi yaşayan hastalar için de umut oldu.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Tuncay Çakır, güzellik merkezlerinde kök hücrelerini canlandırması, bölgesel kan dolaşımını artırması amacıyla cilde uygulanan hastanın kendi kanını alıp, belli aşamalardan geçtikten sonra pıhtılaşma hücrelerine ayırarak hastaya yeniden verilmesi yöntemini dizlerinde kireçlenme rahatsızlığı bulunan hastalara uygulamaya başladıklarını söyledi.

Video: Medial Menisküs Yırtılması

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 6 ay önce başladıkları uygulama kapsamında 7 hastanın tedavi edildiğini anlatan Çakır, 6 hastadan olumlu yanıt aldıklarını, bir hastada ise yüzde 25 oranında iyileşme sağlandığını ifade etti.

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Vahide Arslan da 10 yıldır dizlerindeki kireçlenme nedeniyle yürümekte zorluk çektiğini belirterek, ''Öldü dediğim, umudu kestiğim dizlerim bu tedavi ile yeniden hayat buldu. Çok şükür yürüyebiliyorum, işlerimi görüyorum. Ağrılarım da kesildi,'' dedi.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Hocam sol dizimde kireçlenmeye bagli menisküs hasari ve sivi artisi var. Doktorlar prp nin faydali olacagini söyledi. Fakat baska bir doktor sadece eg... devamı