Evde Tedavi

Evde Tedavi

Ağrınız şiddetli değilse ve uyuşukluk, zayıflık ya da başka sinir hasarı belirtileri yaşamıyorsanız kendi kendinizi evde tedavi edebilirsiniz.

  • Ağrı orta dereceliyse yatakta istirahat gerekli olabilir. Boyunluk kullanılabilir.
  • Yüksüz bir konum sağlamak için ensenizin altına küçük bir yastık yerleştirebilirsiniz.
  • Bölgeye uygulanan kuru ya da nemli ısı, kas spazmından kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Ne var ki, iyileşme sürecini hızlandırdığı sonucuna ulaşılmadı. Buz torbaları ya da soğuk poşetler de rahatsızlığı azaltabilir.
  • Asibuprofen veya asetaminofen gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar da (NSAID ler) ağrı denetimi de çoğunlukla yardım eder. Bir opioid ilaç, örneğin kodein, gerekirse eklenebilir ama doktorunuz tarafından yazılması şart. Kas gevşeticiler sık sık kullanılsa da birinci basamak tedavi olarak düşünülmez. Bunlar da yalnızca reçeteyle verilir.
  • Boynunuzu gerginliğe karşı korumalısınız çünkü bu, ağrınızı daha kötüleştirir. İzin verildiği ölçüde, hareketli davranabilir ve ağır fiziksel çaba gerektirmedikçe günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Tavsiyeler için doktorunuzla temas kurun.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Durumunuzun doktorunuz tarafından değerlendirilmesinden sonra, zedelenmelerinizi tedavi etmek için, siz ve ailenizle beraber bir plan formüle edilir. İyileşme için gereken zaman zarfı göz önünde bulundurulur. Boyun kasılmalarının büyük çoğunluğu evde yeterli, destekleyici kişisel bakımla kendi kendine geçer. Birçok kişinin özel tıbbi müdahaleye ihtiyacı olmaz. Belirtileri hafifletmek için dinlenip bölgesel ısı uygularsanız günlük normal fiziksel etkinliğe ve işinize yavaş yavaş dönebilirsiniz. Ağrı 2-3 haftadan uzun sürerse bir fizyoterapist tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Kalıcı ağrısı olan kişi için birçok tedavi planı vardır, örneğin doktorunuzla fizyoterapistinizin talimatı altında boyun çekme. Gerekirse, yönlendirme için doktorunuzla görüşün.

Uzm. Dr. Hande BAŞAT

hande hocam batefek pompa takılı yinede kasılmalarım artıyo neden acaba YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDIDEN TŞKÜRLER... devamı