Nöropatik Ağrı için Kendi Kendinize Yardım

Nöropati, sinir sisteminin işlevinde meydana gelen her türlü sorunu anlatmak için kullanılan bir terimdir. Çevresel sinir sistemi nöropatisi, nöropatinin en yaygın türüdür. Hastalık, sinir hücrelerinde meydana gelen hasardan dolayı el ve ayaklarda yavaş yavaş beliren his kaybıyla kendini gösterir. Bu tür nöropatinin yol açtığı sinirlerdeki hasarı gösteren birçok belirti vardır. Sinirlerdeki hasar, bazen hiçbir sağlık sorunu olmayan kişilerde görülse de, esasen altta yatan bir hastalığın göstergesi olarak ortaya çıkar. Nöropati veya altında yatan hastalık tedavi edilmezse, başka ciddi hastalıklara yol açar. Vakaların çoğunda sorunun kaynağı biliniyorsa bu belirtiler başarıyla tedavi edilebilir ve zamanla iyileşebilir.

Çevresel Nöropatiyi Önlemenin, Ertelemenin ve Tedavi Etmenin İpuçları

Uzmanlar, çevresel nöropatiyi tedavi etmedeki temel hedefin, nöropatiye neden olan esas durumla başetmek olduğunu söylüyorlar. Hastalığın altında yatan sebep tedavi edildiğinde, nöropati kendi kendine de iyileşebilir. Tedavinin diğer hedefleri arasında, ağrı yapan belirtileri yok etmek bulunur. Nöropatiyle başetmek veya hastalığı tedavi ederken ağrıyı yok etmek için birçok yöntem kullanılabilr.

Çevresel nöropatiyi önlemek veya oluşmasını ertelemek için hastanın yapabileceklerinin dışında, uzak durması gereken birçok şey de bulunur. Şeker hastalığı olan birinin, doktorunun önerisi doğrultusunda kan şekeri seviyesini normal değerler içinde tutması çok önemlidir. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarını düzenli olarak ölçmeleri ve yüksek tansiyon durumu gördüklerinde  bunu hemen doktorlarına bildirmeleri gerekir. Doktorun tavsiye ettiği reçeteli ilaçların tümü düzenli olarak kullanılmalıdır.

Nöropati hastalığı olan kişi, tam tahıllar, beyaz et gibi yağsız proteinler, meyve ve sebzelerden oluşan ve vitamin yönünden zengin, sağlıklı yiyeceklerle beslenmelidir.  Her gün yapılacak orta seviyede bir egzersizi ihmal etmemelidir. Vücudunda sinir sistemi hasarı olup olmadığına dair her gün kontroller yapmalıdır. Normal dışı bir belirtiye rastlanıldığında, derhal doktora haber verilmelidir. Bileği sıkmayan rahat pamuklu çoraplarla birlikte her zaman ayakkabı giyilmelidir. El ve ayaklara daha titizlikle özen gösterilmelidir. Geçmeyen kızarıklıklar veya yaralar görülürse, bu konuda derhal doktora bilgi verilmelidir. El ve ayağa uygulanan hafif bir masaj hastalığın sonuçlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kişi, sigara ve gereğinden fazla alkol tüketiminden uzak durmalı ve toksik maddelere maruz kalmamalıdır. Vücudu sıkan, dar giyecek, ayakkabı ve çoraplar kullanmamalıdır. El ve ayaklar daima sıcak tutulmalı ve aşırı ısılara maruz kalmamalıdır. Kişi, bacak bacak üstüne atmaktan, kollarını kavuşturmaktan ve uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tekrarlamalı hareketlerden de sakınmalıdır. Kişinin yapması gereken en doğru şey, otururken ve ayakta rahat edeceği bir pozisyon bulması ve iki büklüm kalacağı pozisyonlardan kaçınmasıdır.

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT

Hocam iyi akşamlar benim annemin omuz emarını soracağım size akromioklavikular eklemhipertrofik görünümde olup supraspinatusa bası yapmaktadır akromio... devamı