Nedir

Sinir zedelenmesine bağlı ağrısı olanlar, ağrının kendini birçok şekilde gösterdiğini çok iyi bilir. Bu kişiler, ağrının yarattığı hissi tanımlarken yanma, karıncalanma, iğnelenme, elektrik çarpması gibi terimler kullanır. Ancak, ağrıya neyin neden olduğunu bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Sinir zedelenmesine bağlı olarak ortaya çıkan ağrıdan muzdarip milyonlarca kişi var. Reçeteyle satılan ilaçlar ağrıyı kesmede biraz etkili olsalar da, ağrıyı azaltmanın birçok farklı yolu bulunur.

Sinir sistemindeki sinirlerden biri zedelendiği an, normalin dışında işlemeye başlar. Beyne sinyal yollamayı kesebilir; bu da uyuşmaya neden olabilir. Ya da beyne gereğinden fazla ve yanlış ağrı sinyali yollayabilir.

Sebepleri

Açıklanamayan Sinir Ağrısı: Aranılan Sebepler

Birçok kişinin sinir ağrılarının nedeni kapsamlı testlere rağmen tespit edilemez. Bu duruma, açıklanamaz sinir sistemi ağrısı veya idiopatik nöropati denir. Açıklanamayan sinir sistemi ağrısı, kişinin hayatının bir döneminde meydana gelmiş sinir hasarına bağlı olsa bile, günümüz tıp bilgisi ve testler bunun ne zaman, nasıl veya neden oluştuğuna hala cevap verememektedir.

40 yaş üzeri her 10 kişiden birinde, açıklanamayan sinir sistemine bağlı ağrı olduğu tahmin ediliyor. Bu olasılık, 60 yaş üzerindekiler için daha da yüksek.

Yapılan araştırmaların bazılarında, açıklanamayan sinir sistemi ağrısı olan katılımcıların aynı zamanda gizli şeker hastası olduğu bulundu. Bazı uzmanlar, gizli şeker hastalığında fırlayan kan şekeri değerlerinin ağrının nedeni olabileceğini düşünüyor.

Yapılan diğer araştırmalarda, açıklanamayan sinir sistemi ağrısı olan kişilerde (yüksek tansiyon, fırlamış kolestrol değerleri, obezite ve gizli şekerin bileşiminden oluşan) metabolik sendromun da yaygın olduğu görülmüştür. Bu etkenlerin ağrıyı azdırması mümkündür.

İdiopatik çevresel nöropati, tıpkı diyabetik nöropatide görüldüğü gibi el ve ayaklarda uyuşukluğa yol açar. Ağrı olmazsa uyuşma da gözden kaçabilir.

İdiopatik çevresel nöropatideki sinir ağrıları genellikle ayak ve bacaklarda hissedilse de, bazen el ve kollarda da görülebilir. Açıklanamayan sinir sitemi ağrılarından şikayetçi olan hastalar ağrıyı tanımlarken;

  • Yanma
  • Karıncalanma
  • İğnelenme
  • Tüylerin ürpermesi
  • Elektrik çarpması

gibi tabirler kullanır.

Basit bir dokunuş bile sinir sistemi ağrısına sebep olabilir ve dışarıdan bir etki olmasa da ağrı kesintisiz devam edebilir. Açıklanamayan sinir sistemi ağrısı genellikle geceleri en katlanılmaz noktaya gelir ve hastanın uykusunu böler. Nöropatik ağrısı olanların, ağrıyla başetmek için uykularını almaları gerektiğinden, bu durum sorunu daha da kötüleştirir.

Tıbbi Yardım

Açıklanamayan Sinir Sistemi Ağrıları için Tıbbi Yardıma Başvurmak

Sinir sistemi ağrısı olan herkes, doktor tarafından baştan aşağı iyi bir kontrolden geçmelidir. Şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyonunuza mutlaka baktırmanız gerekir. Yakın zamanda maruz kalmış olabileceğiniz toksinler ve virütik hastalıklar için test yaptırın. Ailenizdeki hastalıkları doktorunuza anlatın.

Açıklanamayan sinir sitemi ağrılarını dindirmek klasik tıbbi tedavilerle mümkün olduğu için, bu konuyu doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ancak, ilaçlar ne kadar yardımcı olsa da çoğunlukla ağrının yarısını bile gideremezler

Evde Tedavi

Kişinin Kendini İyileştirmesi ve Evde Bakım Reçeteleri

Açıklanamayan sinir sistemi ağrıları ile daha iyi başa çıkabilmek için kişinin kendi kendine yardımcı olabileceği birçok yöntem vardır:

  • Hareket edin. Düzenli egzersiz, zamanla ayaklardaki damarları açarak zedelenmiş sinirlerin tekrar eski sağlığına kavuşmasını sağlar. İşe, her gün yapacağınız bir yürüyüşle başlayın ve zamanla mesafeyi ve ritminizi arttırın.
  • Ayak bakımına daha fazla özen gösterin. Ayaklarınızda sinir ağrısı varsa, onları her gün kontrolden geçirin, rahat ayakkabılar giyin ve düzenli olarak bir ayak sağlığı  uzmanına görünün.
  • Uykunuzu ihmal etmeyin. Sinir sistemi zedelenmesinden kaynaklanan bir ağrınız varsa, iyi bir uyku çekmek zor olabilir. Kafeinli içecekleri öğleden sonra keserek, yatağa aynı saatte giderek ve yatak odasını sadece uykumak için kullanarak, düzgün bir uyku çekme olasılığınızı arttırın.
  • Zihin-beden ilişkisini keşfedin. Doktorunuz veya güvendiğiniz bir dostunuzdan sizi, güdümlü imgeleme, meditasyon, biyolojik geribildirim veya hipnoz konusunda güvenilir bir uzmana yönlendirmesini isteyin.

Sinir sistemi ağrınız, ilaçlara ve kendi kendinize yaptığınız bakımlara cevap vermiyorsa, bir nöropatik ağrı uzmanını ziyaret etme vaktiniz gelmiş olabilir. Aile doktorunuz sizi büyük olasılıkla bir nöroloğa yönlendirecektir. Nöropatik ağrı uzmanı, sinir ağrılarıyla ilgili “ruhsat dışı” ilaç kullanımı konularında daha bilgili olabilir ve size daha fazla yardım edebilir.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı aşırı sinir stres... devamı