Kilo verebilmenin şartı arkasında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak dışında başka şeyler de yatar. Eğer uzun süreli bir başarı sağlamak ve kalıcı bir fiziğe sahip olmak istiyorsanız, yedikleriniz ve fiziksel aktivitelerinizi de çevreleyen davranışlarınızı da değiştirmeniz gerekiyor. 7 gün boyunca her gün sizler için hazırladığımız ipuçlarını uygulayarak, nasıl farklı yiyip farklı egzersiz yapacağınızı öğrenin. 

Pazartesi : Haftanın yiyeceklerini planlayın
Yemek yemek, tıpkı diğer aktiviteler gibi son derece düzensiz ve karmakarışık bir hale gelebilir. Ne yiyeceğinizin planını önceden yapmak, kalori bütçenizi azaltıp ve anlık kararlar vermenizi engelleyerek, yemeniz gerekenden fazla yemenize engel olur. Bu yüzden haftanın hangi günü ne yiyeceğinize dair bir liste yapın. İlk olarak her güne belirli bir yiyecek koyun, sonra buna alternatifler ekleyebilirsiniz. Ayrıca haftanın ilk günü, birden fazla çeşitte yemek haızrlayın. Böylece, haftanın geri kalan günlerinde tekrar yemek yapmak ile uğraşmadan artanları yiyebilirsiniz.

Salı : Zamanı akıllıca yönetin
Çok meşgulsünüz biliyoruz. Peki, sandığınız kadar meşgul müsünüz? Zamanınızı ne ile geçirdiğinizi şöyle bir düşünme ve her şeyi yeniden organize etme zamanı. 
-Akşam yemeğini pişirirken, ertesi gün öğlen yiyeceğiniz yemeği hazırlayın.
-Çocuklarınızdan veya eşinizden yardım isteyin ve bu sırada egzersiz için zaman ayırın
-Gerçekçi bir yapılacaklar listesi hazırlayın. 
-Marketten alınması gerekenlerin listesini yapın ve bu sayede markette zaman kaybetmeyin

Çarşamba : Bir yeme programı yapın ve ona uyun
Hanginiz kilo vereceğinizi zannederek bir iki öğün atlamadınız ki? İşte, bunu yapmamanız lazım. Bünyeyi uzun süre aç bırakmak hem sağlıksızdır, hem de öğünlerinizde normalden çok daha fazla yiyip kilo almanıza sebep olur. Bir diyet planı yapın ve her gün saat kaçta ne yemeniz gerektiğini bilin.

Perşembe : Sadece mutfakta yemek yiyin
Evin mutfak dışındaki bölümlerinde yemek yemeyin. Çünkü atıştırmalıklar, mutfak dışındaki bölümlerde aç olmasanız bile tükettiğiniz şeylerdir. Özellikle televizyonun karşısında farkında olmadan çok yeriz. Bunun önüne geçmek için yiyecek ile ilgili olan her türlü konuyu mutfakta bırakın.

Cuma : Yemek yerken başka hiçbir şey yapmayın
Aynı anda birden çok iş yapabiliyor olmak iyi bir yetenektir, fakat iş yemeğe gelince hiç akıllıca değildir. Yemek yerken aynı anda başka işlerle uğraşmak doyduğunuzu fark etmenize engel olarak, çok yemenize sebep olur. Yemek yerken, sadece yemek yiyin.

Cumartesi : Yardım alın
Eğer işi zorlaştırmak istemiyorsanız tek başınıza kilo vermeye kalkışmayın. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre dışarıdan alınan destekler kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Aileniz ve arkadaşlarınız size yardım etmek isterler fakat çoğu zaman bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. Bu yüzden yapmanız gereken şey şu : Siz onlara yardım edin. Ne istediğiniz konusunda net olun. Örneğin, onlara daha sağlıklı yemenize yardım etmelerini söyleyin. 

Pazar : Düşüncelerinizi kontrol edin
Nasıl evin içindeki bölümler yeme alışkanlığınızı etkiliyorsa, düşünceleriniz de aynı şekilde bunu yapar. Örneğin, eğer her çikolata reklamı gördüğünüzde çikolata alıp yiyorsanız, bunu artık bırakmalı ve kendinizi kontrol etmelisiniz. 

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı