Her geçen gün daha da ilerleyen teknoloji sayesinde, artık bilgisayarlardan ve akıllı telefonlarımızdan uzak duramıyoruz. Birçoğumuz her gün bilgisayar ekranına bakarak çalışmanın gözlerimize ne kadar zarar verebileceğinin farkında değil. Bu kadar yoğun bir hayat içerisinde, gözlerinizi korumanın yollarını bilin. Göz sağlığınızı hafife almayın. İşte sizler için hazırladığımız göz sağlığı tavsiyeleri:
Bilgisayar ekranından 20 dakika uzaklaşın
Uzun süre boyunca bilgisayar ve televizyon ekranına bakmak gözlerinizi acıtmaz, ama yorgunluk yaratır ve gözlerinizi kurutur. Ekrana baktığımız süre boyunca gözlerimizi normalden daha az kırparız. Kuruyan gözlerde ise batma ve yanmalar meydana gelir.
Her 20 dakikada bir, 60 saniye boyunca ekrandan gözlerinizi ayırın. Ekranın göz seviyenize eşit olmasına dikkat edin ve ekranınıza koruyucu filtre taktırın. 
Her zaman güneş gözlüğü takın
Ultra viole ışınları gözlerinize tıpkı cildinize olduğu gibi zarar verir. Güneş ışınlarına maruz kalmak katarakt, kornea yanıkları hatta göz kapağı kanserine kadar birçok ciddi probleme neden olabilir. Bu yüzden dışarıda olduğunuz her an, hava bulutlu bile olsa güneş gözlüğü takın veya ultra viole ışınlarını engelleyen lenslerden kullanın. Şapkalar da ışınların direk olarak göze gelmesini engeller.
Koruyucu gözlük kullanın
Göz problemlerinin neredeyse yarısı evdeyken olmaktadır. Bu yüzden evde bilgisayar ve televizyon ekranına bakarken zararlı kimyasallardan koruyan koruyucu gözlüklerden kullanın. Koruyucu göz lensleri de diğer materyallerden 10 kat daha dayanıklı olan, polikarbonat plastikten yapılmadır. Bunları kullanarak gözlerinize gelecek zararların yüzde 90’ından kaçınabilirsiniz.
Gözleriniz ve kalbiniz için yiyin
Faydalı besinler hem kalbinize hem de gözlerinize iyi gelir. Meyve, sebze, bezelye, fıstık, kırmızı et, havuç yiyerek gözlerinize verdiğiniz zararları azaltabilirsiniz. Havuç daha iyi görmenize yardımcı olurken, A vitamini barındıran her yiyecek gözlerinize iyi gelir. 
Göz problemlerinizi ciddiye alın
Eğer gözleriniz kaşınıyorsa veya kırmızıysa, soğuk komöpres yapın veya suni gözyaşı kullanın. Eğer gözlerinizde kumluluk hissediyorsanız, su ile yıkayın. Bu sorunlar devam ediyorsa bir doktora başvurun.
Eski makyaj malzemelerinizi atın
Sıvı kremler ve makyaj malzemelerinde bakteriler hızla büyür. Makyaj malzemelerinizi en fazla 6 ay kullandıktan sonra mutlaka atın. Makyaj yapmadan önce ve sonra yüzünüzü mutlaka temizleyin. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba Sinan Bey.Benim sorum lazer ameliyatı olduktan sonra burun estetiği yaptırmak istiyorum. aradan ne kadar zaman geçince ameliyat olmak daha sağ... devamı