Diyetler Neden Başarısız Olur?

Yüzlerce çeşit diyetin en büyük ortak noktası genellikle henüz sonuç vermeden terk edilmeleridir. Hatta diyet çoğu kişinin beyninde sürdürülemez bir şey olarak yer etmiştir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada düzenli olarak diyete başlayanlardan beşte ikisi ilk 7 gün içinde, beşte biri ise ilk ay sonunda diyetten vazgeçmektedir. Sadece beşte ikisi üç ay sürdürebilmektedir. Çoğu diyetin 7 gün içinde sonlanmasının nedenlerini öğrenerek bu tuzaklara düşmemek mümkündür.

Vücudun İsyanı

Çok sıkı diyetler ruh halinin çalkantılı olmasına, baş ağrısına, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa, asabiyete, sindirim sistemi rahatsızlığına yol açabilir. Diyeti değiştirerek daha enerjik, mutlu ve zihinsel olarak berrak olmak mümkündür.

Çözümü için diyet geçmişinize bakın ve aynı hataları tekrarlamayın. Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Genellikle problem çok az kalori veya çok az karbonhidrat alınmasıdır. Fazladan bir atıştırmalıkla, porsiyonları biraz artırarak veya biraz meyve yiyerek problem çözülebilir. Belki aldığınız kalori biraz artacaktır ama diyeti sürdürmenize yardımcı olacaksa uzun vadede yine karlı çıkan siz olursunuz. Ne çok fazla yiyin, ne de çok az.

Açlık

Kilo vermek için illa saatlerce açlık hissetmeniz gerekmez. Hatta kronik açlık genellikle diyetinizin dengesiz veya yetersiz olduğu anlamına gelir. Bu da vücudun enerjiyi saklaması ve kilo kaybına direnmesi ile sonuçlanır.

Çözümü için sizi uzun süre tok tutacak sağlıklı gıdalar tüketin. Bunların arasında yağsız proteinler (yumurta, tavuk, balık, fasulye, mercimek gibi), lifli gıdalar (meyve, sebze, tam tahıllar, fasulye, mercimek) ve iyi yağlar (avokado, yemişler, çekirdekler, sızma zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı) yer alır. Bir başka strateji ise fazla kalori almadan çok miktarda yiyebileceğiniz gıdalar tüketmektir. Su içeriği yüksek meyve ve sebzeler, patlamış mısır ve tam tahıllar bu gibi gıdalardandır. 

Belirli Yiyeceklere Duyulan İştah

Diyete başlarken kişinin vazgeçemeyeceğinden emin olduğu gıdaları belirlemesi çok önemlidir. Çünkü kilo kontrolü hayat boyu süren bir şeydir. Diyeti bu gıdaları kayıracak şeklinde belirlememek birçok kişinin sürekli kilo verip almasına yol açmaktadır. Haftalar boyunca mükemmel olmaya çalışmak zamanla yorgunluk, kızgınlık ve depresyona yol açabilir. Sonunda diyet terk edilir. 

Çözümü için "ya hep ya hiç” mantığını bırakmak gerekir. Diyette zaman zaman kaçamak yapmak bütün emeği heba etmeyi gerektirmez. Haftada bir restoranda biriyle tatlı paylaşabilir veya eve bir kutu kurabiye almaktansa pastaneden bir tane alıp iştahınızı köreltebilirsiniz. Ayrıca kaçamak gibi görünen fakat aslında kilo kaybına dost olan bitter çikolata, badem ezmesi, avokado gibi gıdaları da yiyebilirsiniz.


Sosyal Baskı

Birçok diyet yapan kişiye arkadaşları veya ailesi kilo vermesi gerekmediğini söyleyerek yemesi için baskı yapar. Kişi de suçluluk veya mecburiyet hissiyle önerilen gıdayı yer. Bu araştırmalarla da desteklenen bir sonuçtur. Arkadaşlar birbirinin gereğinden fazla yemesine göz yummaktadır. Arkadaşlarıyla beraber yemek yiyen kişilerin, bir yabancıyla eşleştirildiğinde daha az yediği görülmüştür.

Çözümü için yemeği bir eğlence aracı olarak görmeyin. Arkadaşlarınızla yemekte geçireceğiniz vakti tiyatroya veya dansa giderek değerlendirin. Yemeye zorlandığınızda diyetinizin sağlığınıza olan faydalarından (uyku düzeniniz, işteki performansınız, reflü, migren gibi) bahsedin. Arkadaşınız sorumsuz yeme konusunda suç ortağını kaybetmiş olabilir ama sizi önemsiyorsa beraber geçirdiğiniz zamanı buna göre ayarlamayı kabul edecektir. 

Duygusal Sebepler

Neredeyse doğduğumuzdan beri duygusal yemeye programlanmış durumdayız. Çoğu kutlama ve bir araya gelme yemekle yapılır, kötü zamanlarda birbirine yemek götürülür ve yemek bir rahatlama aracı olarak kullanılır. Bir gün kötü veya mükemmel geçtiyse aşırı yemeyi tetikleyebilir. Kilo kaybına en çok yardımcı olan şey duygusal yemeyi aşmaktır.

Güçlü duygular, mantıklı düşünceleri gölgeler ve ani yapılan şeylerin sonuçlarını düşünmemizi engeller. Yani mutsuz veya kızgın hissedince tatlılara saldırmak o anda mutlu olmayı sağlayabilir ve sonradan gelecek pişmanlığı düşünmeyi erteler. Bu gibi alışkanlıkları değiştirmek zor olsa da mümkündür. Çoğunlukla duygusal sebeplerle yemeseniz bile bu değişim kilonuzda ciddi fark görmenizi sağlayabilir. Duygusal yemeye karşı koyarken zorlanırsanız başarı hikayeleriyle, meditasyon veya yogayla kendinizi motive edebilir, asıl hedeflerinize odaklanabilirsiniz. 

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı