Kilo verme sorunu, ergenlik dönemine giren çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çocukların özellikle okul ve sınav stresi yüzünden beslenme düzenleri bozulur. Bu yüzden düzensiz, dengesiz ve yetersiz beslenme, onların kilo vermelerine neden olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, çocuğun okul stresi yüzünden mi yoksa başka bir nedenle mi kilo verdiğinin anlaşılabilmesidir.

Çocuk fizyolojik nedenlerle de kilo veriyor olabilir. Bu nedenle önce bir uzman hekime danışılmalıdır. Çünkü gerekli tahlillerin yapılması ve bunların değerlendirilmesi çok önemlidir. Bunun ardından çocuğun beslenme ve fiziksel aktivite düzeyinin gözlenmesi, anne babanın çocuklarının yeterli ve dengeli beslendiğinden emin olması gerekir. Anne baba çocuğun beslenme ve fiziksel aktivitesine ilişkin bir günlük tutmalı ya da bunu çocuğun tutmasını sağlamalıdır.

Çocuğun adım adım kilo alması sağlanmalıdır. Bir anda kilo almasını beklemek gerçekçi bir tutum olmayacaktır. Bu süreçte çocuğun gözlemlenmesi ve özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması son derece önemlidir.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Merhabalar doktor bey.ben 35 yaşında sekonder hipogonadizm hastası bir kadınım.koku da alamıyorum.ergenlik çağında uzun araliklarda iki kez koku aldım... devamı