Fibromiyalji ve Depresyon

Fibromiyalji ve Depresyon

Pek çok çalışma, fibromiyalji ve depresyon arasında ilişki kurar. Aslında her 10 fibromiyalji hastasının yaklaşık üçünde, teşhisleri sırasında majör depresyon görülür.

Bazı araştırmacılar, depresyonun beyin kimyasallarında değişimlere yol açtığını düşünüyor. Bazıları ise stresi ve acil durumları nasıl ele aldığınızı belirleyen sinir sistemi olan sempatik sinir sistemindeki anormalliklere bakarlar. Anormalliklerin, ağrıya karşı daha duyarlı olan maddelerin salgılanmasına yol açtığını iddia ederler. Bunun sonucu ise  kronik fibromiyalji ağrısı ve depresif ruh halidir.

Fibromiyalji ve depresyon arasındaki ilişkiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek, doktorunuzdan uygun tıbbi tedaviyi almanıza yardımcı olur. Bu, antidepresanlar hakkında bilgi almanızı da kapsar.

Uygun fibromiyalji tedavi planını izleyerek ve aile ya da arkadaş desteği alarak fibromiyalji ağrısını kontrol altına alabilirsiniz.

Ayrıca hayat kalitenizi iyileştirerek depresyon belirtilerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Depresyon Nedir

Depresyon nedir?

Bir kayıp, yaşam mücadeleleri ya da yaralanmış özsaygı karşısında üzüntü duymak, normal bir reaksiyondur. Ancak depresyon genel olarak üzüntüyü aşar ve bütün hayatınızı etkileyen bir sağlık sorunu haline gelir. Depresif olan kişiler yaygın olarak aşağıdakileri yaşar:

 • Keyifli faaliyetlerden zevk almama
 • Kilo alımı ya da kilo kaybı
 • Düşük enerji
 • Suçluluk duygusu
 • Değersizlik hissi
 • Ölüm düşünceleri

Bu düşünceler, fiziksel değişimler ve duygular günlük yaşamı bozar.

Bir seferde, haftalar boyu süren depresyon majör ya da klinik depresyon olarak karakterize edilebilir. Başka depresyon türleri de vardır. Başlıca türleri; distimi olarak bilinen kronik depresyon, bipolar depresyon ve mevsimsel depresyon ya da mevsimsel affektif bozukluktur (SAD).

Fibromiyalji ve depresyon arasındaki bağlantı

Fibromiyalji ve depresyon arasındaki bağlantı nedir?

Fibromiyaljinin sürekli ağrısından kaynaklanan stres ve yorgunluk, anksiyete ve sosyal yalıtıma yol açabilir. Fibromiyalji, kronik derin kas ağrısı ve hassas noktalarda daha az aktiviteyle sonuçlanabilir. Bu da sizin daha çok içinize kapanmanıza neden olur ve depresyona yol açar. Anksiyete ve depresyon, sadece ağrı gibi fibromiyaljinin bir parçasıdır.

Depresyon ve fibromiyalji evdeki ve işteki faaliyetlerinizi idare etme yönteminizi bozabilir. Yine de depresyon ve fibromiyalji belirtileri başarılı biçimde tedavi edilebilir. Tedavi asıl olarak ihtiyaç olan ilaçlarla –antidepresanlar dahil- alternatif tedaviler, bilişsel davranışçı terapi ve hayat tarzı değişikliklerinin bir bileşimidir. Yani, doktorlarınızla var olan depresyon belirtilerinizi açıkça konuşmanız oldukça önemlidir.

Fibromiyaljisi olan kişiler, depresif olduklarının farkındalar mı?

Fibromiyalji ve kronik ağrısı olan kişilerin bazıları, depresif olduklarının bilincinde olabilir. Bazıları ise depresif olduklarından emin olmayabilirler. Yine de bir şeylerin yanlış olduğunu bilirler.

Kronik ağrıya eşlik eden depresyon belirtileri şunlar olabilir:

 • Düşük enerji
 • Konsantrasyon bozukluğu ya da karar verme güçlüğü
 • Umutsuzluk, suçluluk duyguları ya da alınganlık
 • Neredeyse bütün faaliyetlere karşı ilgi kaybı
 • Sürekli üzüntülü ya da kaygılı bir ruh hali
 • Kontrol edilemeyen ağlama

Şiddetli vakalarda, kronik ağrılı depresyon ölüm ya da intihar düşüncelerine yol açabilir.

Stres, fibromiyaljiye eşlik eden depresyonu artırır mı?

Doktorlar bitmeyen, zonklayıcı ya da keskin ağrılar ile devamlı hissedilen yorgunlukla yaşama stresinin kişiye fazlasıyla yük olacağını bilirler. Bu durum çok kuvvetli sinirlilik ya da kaygı duygularıyla sonuçlanabilir. Ancak stresli bir yaşamın mı fibromiyaljiye, yoksa fibromiyaljinin mi strese yol açtığı tam olarak net değildir.

Hangisi önce gelişirse gelişsin stres; öfke, dikkat dağınıklığı ya da alınganlık problemlerini geliştirme riskini artırabilir. Hatta yüksek kan basıncı ya da kalp sorunları gibi daha ileri fiziksel değişikliklere bile yol açabilir. Çoğu hasta stresli olduklarında ağrının ve yorgunluğun kötüleştiğini hisseder. Bazen şiddetli stres hastalık başlamadan hemen önce de gerçekleşebilir.

Kronik ağrı durumlarında depresyon yaygın mıdır?

Baş ağrısı, sırt veya boyun ağrısı, kalça ağrısı, omuz ağrısı ve fibromiyalji ağrısı dahil her türlü kronik ağrı durumunda depresyon yaygındır. Örneğin kronik sırt ağrısı olan kişilerde depresyon görülme yaygınlığı genel nüfustakinden 3 ila 4 kat fazladır.

Aynı şekilde, depresif bozuklukların varlığı da kronik ağrı gelişme riskini artırır. Depresif kişilerin daha fazla ağrısı olur. Depresif olmayan kişilere nazaran ağrı sebebiyle daha fazla engellenme tarif ederler ve daha fazla ağrı davranışları sergilerler.

Fibromiyalji gibi kronik ağrısı olan kişiler sık sık kendilerini depresif hisseder ve yalnızlaşırlar. Bunun sonucunda insanlardan, hatta aileleri ve arkadaşları gibi sevdikleri kişilerden uzakta daha fazla zaman geçirirler. Kendi yaşamlarına ya da yakınlarınınkine odaklanmak yerine oldukça gerçek olan ağrılarına ve ıstıraplarına odaklanırlar. Bu sorunlara, rahatlayabilmek için doktorlarla tekrarlayan randevular ve bunun sonucunda ortaya çıkan maliyetler de eklenir.

Fibromiyalji ağrısı tedavi edilmezse ne olur?

Eğer fibromiyalji ağrısını tedavi etmekten kaçınırsanız ağrı döngüsüne girebilirsiniz. Kronik ağrı, fiziksel aktivitelerinizi ve egzersiz yapmanızı önler. Bu da sırasıyla, vücudunuzu güzsüzleştirir ve ilişkilerinizi zorlayabilir. Yalıtılmış, şüpheci, yalnız ve korkmuş hissetmeye başlayabilirsiniz.

Zaman geçtikçe ve ağrınız sürdükçe işinizi sürdürmekte zorlanabilirsiniz. Özellikle işe gidememe ya da konsantre olamamanızdan kaynaklanan hatalar söz konusu olduğunda, durum daha zorlaşabilir. Eğer gelirinizi kaybederseniz, daha fazla finansal stresiniz olur. Bu stres, kronik ağrıyla birlikte ilişki problemlerinizi kötüleştirebilir. Kronik ağrınız ne kadar uzun sürerse, stresle ilişkili belirtiler yaşama olasılığınız da o kadar artar.

Fibromiyaljiye eşlik eden depresyonu hafifletmenin yolları var mı?

Fibromiyaljinin derin kas ağrısı ya da hissettiğiniz hassas noktalardan fazlası olduğunu anlamak önemlidir. Sizinle ilgili her şeyi –duygularınız ve tutumlarınız; strese tepki verme biçiminiz ve diğerleriyle iletişim kurma yönteminiz- kuşatır.

Her ne kadar iyileştirilemez olsa da fibromiyalji ağrısı ve depresyon duygularının başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür. Başarılı bir tedavi; ilaç, bilişsel terapi ve hayat tarzı alışkanlıkları gibi çok yönlü bir programın uygulanmasını gerektirir.

 

 

İLGİLİ MAKALE

Fibromiyalji Belirtileri

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı