Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, basit fobisi olan kişilerde ek bir psikiyatrik hastalığın olma ihtimalinin arttığını belirtti.

Doç. Dr. Kurt, dünyanın en yaygın ve sık görülen psikiyatrik hastalığın fobiler olduğunu, nesne ve durum sayısı kadar fobi çeşidi olabileceğini kaydetti.

Kişiden kişiye değişiklikler olmakla birlikte fobik nesne veya durumla karşılaşan kişide gerçek korkularda ortaya çıkan belirtilerin aynısının görüldüğünü hatırlatan Kurt, özgül fobi tanısı olanlarda görülen en sık korku türlerini ise hayvan fobileri, yükseklik korkusu, kan ve yaralanma fobisi, uçak korkusu, kapalı yer korkusu ve yalnız kalma korkusu olarak sıraladı.

DEPRESYON TESTİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Normal korkuları fobiden ayırmak gerektiğinin altını çizen Kurt, kişinin ve çevresinin saçma/aşırı bulmadığı, işini ve sosyal hayatını etkilemeyen korkuların fobi sayılmadığını kaydetti.
İLGİLİ MAKALE

Uyku Bozukluğu Türleri

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı