Hindistancevizi Sütü

Hindistancevizi sütü, hindistancevizi kabuğunun içinde doğal olarak oluşan sıvıdır. Birçok tropik ülkede yaygın bir içecektir. Bazı firmalar hindistancevizi sütünü, doğal spor içeceği olarak pazarlar.

?

Kullanımı

Hindistancevizi Sütü Kullanımı

Birçok ülkede hindistancevizi sütünün sağlık için faydaları olduğu düşünülüyor. Hindistancevizi sütünün yüzde 94’ü sudur ve oldukça düşük kalorilidir. Aynı zamanda zengin bir potasyum ve B vitamini kaynağıdır. Bu su elektrolitler, değişik bitki hormonları, enzimler ve aminoasitler içerir. Hindistancevizi sütündeki bazı içeriklerin, vücutta antioksidan etkileri olduğu varsayılır.

Hindistan ceviziyle ilgili bilimsel çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bir çalışma, hindistancevizi sütü içmenin kalp krizi riskini azalttığını öne sürmüştür. Daha dar kapsamlı başka bir çalışma, hindistancevizi sütünün, yüksek tansiyonu olan kişilerin yüzde 72’sinde sistolik kan basıncını (büyük tansiyonu) önemli derecede düşürdüğünü göstermiştir. Hindistancevizi sütü, egzersiz ya da bir hastalık sonrası vücudun kaybettiği sütü yeniden yerine koymak için kullanılır. Hatta acil durumlarda hindistancevizi sütü içirilmesi, damardan sıvı takviyesi yerine kullanılır. Ama şimdilik, hindistancevizi sütünün sağlığa faydaları olduğuna dair net bilimsel kanıtlar yoktur.

?

Doz ve Kullanma Şekli

Hindistancevizi Sütü Dozu

Hindistancevizi sütünün tedavi olarak kullanılması üzerinde tatmin edici çalışmalar yapılmamıştır. Kurumsal olarak tavsiye edilen bir dozu da yoktur.

?

Kaynakları

Hindistancevizi Sütü Kaynakları

Hindistancevizi sütü bir besindir. Eğer tam olgunlaşmamış bir hindistancevizini kırarsanız, sıvının iç kısmında olduğunu görürsünüz.

Hindistancevizi sütünü, hindistancevizinden yapılan diğer sularla karıştırmayın; bunlar farklı şeylerdir. Hindistancevizi sütü, cevizin etli kısmının ezilmesi yoluyla çıkarılan ve biriktirilen sıvıdır. Hindistancevizi doymuş yağ bakımından zengindir ve birçok yemek tarifinde yer alır. Hindistancevizi yağı, cevizin sütünden ya da cevizin kurutulmuş etinden elde edilir. Birçok alanda kullanılır; bunlar arasında yemekler, cilt bakımı ve motor yağlama da vardır.

?

Takviyeleri

Hindistancevizi Sütü Takviyeleri

Hindistan cevizi sütü desteği alabilmek için hindistancevizi meyvesinin bizzat kendisini almanız gerekir. Ama gelişmiş ülkelerde içecek olarak satılır. Hindistancevizi sütü büyük bir iş sektörü olma potansiyeline sahip olabilir. Kola firmaları hindistancevizi sütü içeceklerine yatırım yapmaktadırlar.

?

Uyarıları

Hindistancevizi Sütü Uyarıları

  • Yan etkiler: Hindistan cevizi sütü üzerinde yeterince çalışma yapılmamıştır. Ama yan etkileri olabileceğine dair kanıtlar bulunuyor. Tıpkı diğer sebze ve meyve suları gibi, hindistancevizi sütü da oldukça güvenli görünüyor. Ancak hindistancevizi sütü yüksek miktarda sodyum içerir; bu nedenle, sodyum alımlarını azaltması gereken kişiler için çok iyi bir sıvı değildir.
  • Riskler: Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, tedavi olarak hindistancevizi sütü kullanmaya başlamadan önce bir doktorla durumunuzu gözden geçirin.  
  • Etkileşimler: Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaç ya da destekler varsa, hindistancevizi sütü kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

?

Prof. Dr. Recai PABUÇCU

Hocam benim 6 gun adet gecikmem oldu 3 gun once test yaptım negatif çıktı bu gin doktora gittim orda da test yapildi negatif.Doktor muayenesinde gogus... devamı