Karbonhidratların kandaki glukoz düzeyine olan etkisine göre düşük veya yüksek olarak değerlendiren sisteme glisemik indeks adı verilir. Karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinden oluşan karbonhidratlar kendi içlerinde ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar kandaki insülin oranını yükseltip kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesine neden olarak yemek yenilmesine rağmen açlık hissi devam eder. Kompleks karbonhidratlar ise tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, makarna ve patates gibi besinlerde bulunur. Bu besinler gün içerisinde tüketerek enerji seviyenizi sabitleyebilir ve tokluk hissini daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Peki, ana öğünler dışında glisemik indeksi düşük besinler nelerdir?

Elma
İçeriğindeki 4 gramlık lif ve sadece 60 kalori olması elmayı diğer meyvelere oranla oldukça değerli kılıyor. İçeriğindeki C ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip çeşitli hastalıklara karşı koruyan elma aynı zamanda beyin fonksiyonlarını arttırır ve kanser hücreleriyle savaşır.

Bir Avuç Badem
Ara öğünlerde diyetisyenlerin sıklıkla tavsiye ettiği atıştırmalık olan badem glisemik indeksi düşük besinler arasında yer almaktadır.

Taze Meyveli Light Yoğurt
Acıktığınızda tercih edebileceğiniz bir diğer atıştırmalık da taze meyveler serpiştirerek hazırlayacağınız light yoğurttur.

Soya Fasulyesi
Soya fasulyesine çok az tuz serpiştirip kendinize güzel bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Ara öğününüzde atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz soya fasulyesi kanser hastalıklarına, kötü kolesterole, osteoporoz gibi rahatsızlıklara da iyi gelindiği bilinmektedir.

Kuru Kayısı
Glisemik indeksi düşük olan atıştırmalıklar arasında kuru kayısı da bulunmaktadır.  Sindirim sorunlarına iyi gelen,  cilt problemlerini tedavi eden, tokluk hissi yaratan ve kansızlık sorununu ortadan kaldıran kayısıyı günde en az 5 adet tüketmeye özen gösterin.

İLGİLİ MAKALE

Glisemik indeks nedir?

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam iyi günler eşimin semen analiz raporunu sormak istiyorum likefikasyon normal görünüm normal hacim 2,8 viskozite normal ph 8,0 lökosit <1 sperm k... devamı