Damarlarınızda dolaşan kanın vücudunuz için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? En başta tüm organlarınız oksijenden yoksun kalır ve hücreleriniz karbondioksitle dolar. Bu kadar önemli bir role sahip olan kan konusunda herkes sizin kadar şanslı olmayabilir. Kimi insanlar yaşadıkları ciddi kan kaybı yüzünden kan bağışına ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu yüzden doktorlar kan bağışı konusunda sağlıklı bireylerin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyor. Yapılan araştırmalara göre kan bağışının tek iyi tarafı yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek değildir aynı zamanda birçok faydası da vardır. İşte sizlere şaşırtıcı gelecek o faydalar;

Kan Akışını Düzenler
Yapılan araştırmalara göre kan bağışı yapan bireylerde %88 oranında kalp krizi riski azalıyor. Bunun sebebi kan bağışı yaptıkça kan akışkanlığının artması ve kanın damar duvarlarına zarar vermeyecek ölçüde incelmesidir. Bu yüzden düzenli olarak kan verdiğiniz takdirde kalp hastalıklara karşı büyük ölçüde önlem almış olursunuz.

Mini Check-Up Yaptırmış Olursunuz  
Kan bağışı yapmadan önce vücut ısınız, nabzınız, kan basıncınız ve hemoglobin seviyeniz ölçülmektedir. Sizden alınan kan örneği laboratuvara gönderilerek 13 farklı teste tabi tutulmaktadır. Bu testlerden biri de HIV ‘dir eğer test sonuçlarından size olumsuz bir geri dönüş yapılırsa, farkında olmadığınız bir rahatsızlığı erken teşhis etmiş olabilirsiniz.

Demir Seviyesini Düzenler
Sağlıklı yetişkin bireylerin genelinde 5 gram demir bulunmaktadır. Bağış yapıldığında azalan demir seviyesini demir içeren gıdalarla tekrar aynı seviyeye getirebilme şansına sahipsinizdir. Ancak kan vermedikçe artan demir seviyesi damarlarınıza zarar verebilir.

Daha Uzun Yaşarsınız
Yapılan araştırmalara göre kan bağışı yapan bireyler yapmayanlara oranla çok daha uzun yaşıyor. Bunun sebebinin tamamen psikolojik olduğunu öne süren bu araştırma, başkalarının hayatını kurtarmanın zihinde yarattığı etkinin diğer hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini vurgulamaktadır.

Op. Dr. Selahattin Yitgin

Devamlı yanıyor kanıyor çıldırmak üzereyim Kremler fitiller fayda etmez oldu... devamı