Çoğu zaman egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirmiş olmak çok doğrudur. Çünkü düzenli olarak egzersiz yapmanın kişiyi sağlıklı yaptığı birçok araştırma ile defalarca kez kanıtlanmıştır. Ama düzenli ve günlük olarak gidilen spor salonlarının olumlu etkileri olmasına rağmen, yapılan spor ve hareketler çoğu zaman rutine binmeye başlar.  Eğer fitness rutinine girdiyseniz, yaptığınız her egzersiz daha az etkili olacaktır. Peki, bunu nasıl anlarsınız?

Artık bir gelişme kaydedemiyorsunuz
Fitness hedeflerinizin ve sonuçlarının yükselişten sonra durağan bir noktaya gelmesi, rutin içerisinde sıkışıp kaldığınızın göstergesidir. Örneğin, her zaman 35 dakika koşuyor olmak veya hep aynı hız ile yürüyor olmak rutini gözler önüne serer. Bu durum da, harekete geçip rutinden çıkmanız gerektiğini anlatır. Bir kişisel eğitmen tutun. Eğer bunun pahalı olacağını düşünüyorsanız, sadece bir sezon yapın. Hem tam olarak ne yapmanız gerektiğini öğrenecek, hem de eğitmeniniz size bu durumdan nasıl çıkacağınızı gösterecektir.

Egzersiz sürenizi daha erken bitiriyorsunuz
Her gün 3 setten oluşan bacak hareketleri yaptığınızı düşünün. Eğer her geçen gün, bu 3 set ve onların tekrarını yapmak size daha da zor geliyorsa ve artık bu hareketi 2 set ile bitirmeye başladıysanız, fitness rutinine girmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda, egzersizlerinizde daha enerjik olabilmek için birkaç gün spor yapmayın. Çünkü bazen iyileşecek ve dinlenecek bir zaman dilimine de ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden, birkaç gün dinlenip tekrar sporunuza devam ettiğinizde, zorlandığınız egzersizlerin daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. 
Diğer bir seçenek ise beslenmeye yoğunlaşmanız olabilir. Doğru ve sağlıklı besleniyor musunuz? Eğer çok fazla miktarda katkı maddesi içeren ve işlenmiş zararlı yiyecek tüketiyorsanız, bunun bir sonucu da fiziksel olarak canlılığınızı ve dayanma gücünüzü azaltması olacaktır.

Sürekli olarak saatinize bakıyorsunuz
Eğer saniyede bir olacak şekilde saatinize bakıp ne kadar zaman geçtiğini ve geriye ne kadar zaman kaldığını kontrol ediyorsanız, bu durum spor yapmanın derinine ve içine giremediğinizi gösterir. Bu durum tıpkı, kişinin uykudayken bir türlü REM uykusuna geçemeyişine benzer. Böyle bir durumda sizi neşelendirecek, sevdiğiniz bir müziği açıp, onun eşliğinde egzersizlerinize devam etmeyi deneyin. Müziğin, spor verimliliği üzerinde azımsanmayacak etkileri vardır. Eğer bu da işe yaramıyorsa, fitness salonunuzdaki görevlilerden size tamamen yeni bir plan hazırlamaları için yardım isteyin. Yeni bir sınıfa geçin, ya da koşunuzu/yürüyüşünüzü açık havada yapmayı deneyin. 

Op. Dr. Aram BAKIRCI

Sayın hocam, Annemin sol frontalde internal tabula komşuluğunda ekstra aksiyel yerleşimli dural tabanlı 16x10mm boyutlu düzgün konturlu FLAIR izointen... devamı