The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 416 bin katılımcı 13 yıl boyunca izlendi; sağlık raporları analiz edildi ve her yıl fiziksel aktivite seviyelerine bakıldı.

Katılımcıların yaş, kilo, cinsiyet ve sağlık durumları da dikkate alındıktan sonra, günde 15 dakika yapılan hafif egzersizin ömrü 3 yıl uzattığı sonucuna varıldı.

Araştırmayı yapan Tayvan Ulusal Sağlık Araştırma Kurumu araştırmacılarından Chi Pang Wen, her gün tempolu yürümek gibi 15 dakika yapılacak makul bir egzersizin herkesin yararına olacağını bildirdi.

Wen, araştırmalarında egzersizin ilk 15 dakikasının faydalarının çok büyük olduğunu saptadıklarını belirterek, bu çalışmalarının daha önce bu alanda yapılan benzer çalışmalarla tutarlı olduğunu da kaydetti.

Video: Beslenme ve Egzersiz

Bu araştırmayla asgari egzersiz süresini belirleyen ilk araştırma ekibi olduklarını da vurgulayan Wen, diğer araştırmalarda süre belirtilmediğine dikkat çekti.

Wen, günlük yapılan egzersizin kanser bağlantılı ölümlerin de azalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Birçok kişinin haftanın belirli günleri en az 30 dakika egzersiz yapmak ve bu standardı tutturmak için mücadele verdiğini hatırlatan uzmanlar, bu araştırma sayesinde daha fazla kişinin egzersiz yapmaya çalışacağını umuyor.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı