Günlük Yaşamda Zen Öğretileri

Zen temelinde aydınlanma amacı güden meditatif bir uygulama olarak Budizm felsefesinin bir kolu olarak değerlendirilir. Öğretinin kökeni Hindistan’dan Uzakdoğu’ya kadar uzanmaktadır. Asırlardır varoluş hakkında yeni bir perspektif ve kavrayış kazandırmaya teşvik eden Zen uygulamaları günümüzde bir yaşam tarzı haline dönüşecek kadar benimsenmiştir. Peki, Zen uygulamalarını günlük yaşamımıza nasıl adapte edebiliriz? İşte sizler için araştırdığımız günlük yaşam için Zen pratikleri;

Nefesinizi Önemseyin

Günlük yaşamınızda nefes alıp vermeyi önemsemiyor olabilirsiniz ancak derin bir nefesin azımsanmayacak kadar önemli etkileri vardır. Zihninizi arındırır, konsantrasyonunuzu arttırır, gerginliğinizi alır ve rahatlamanızı sağlar. Nefesinizi alırken ve verirken odaklanın, duyu organlarınızın eş zamanlı olarak bu eylemi algılamasına izin verin ve bedeninizin rahatlamasını sağlayın.

Zihninizi Özgürleştirin

Zen öğretileri Budizm’den farklı olarak teorilere, kurallara ve kalıplara karşı çıkar. Zen insanların özünü bulma ve keşfetme sürecinde sezgisel hareket etmelerini ister. Bu yüzden zihninizi iyi kötü, güzel çirkin veya doğru yanlış gibi kalıplaşmış düşüncelerin esaretinden kurtarmalı ve her şeyi olduğu gibi ayırım yapmaksızın kabul etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Baskılamayın

Öfkenizi, üzüntünüzü, gerginliğinizi, kıskançlığınızı ve daha birçok baskılamaya çalıştığınız hisleriniz bedeninizin sizlere verdiği bir tepkidir. Bu hisleri göz ardı etmek ve zihninizde karanlık bir odaya kapatmak yerine bırakın çıksın, yükselsin ve sönsün. Siz sadece kabul edin ve kontrolün sizde olduğunu hissettirin. Böylelikle kendinizi keşfetme sürecinizde bir adım daha atmış olursunuz.

Minnet Duyun

Sahip olduğunuz en değerli armağan bedeniniz ve zihniniz için minnettarlık duyun. Şükretmek hemen hemen her dinde var olan bir öğretidir. Huzura erişme yolculuğunda kabullenme ve minnet duyma oldukça önemlidir. Bedeninizi ve zihninizi sağlıklı beslemeye, egzersiz yaptırmaya, mutlu etmeye ve şımartmak için zaman yaratmaya özen gösterin.

Sadeleşin

Sizi özünüzden uzaklaştıran materyalist zevklerden kendinizi sakının. Fazlalıklarınızı atın ve özünüzü bulma yolculuğunuzda zihninizi özgürleştirin.

Sabırlı Olun

Yaşadığınız kötü olaylara ve deneyimlere karşı sabırlı olmak zor gelebilir ancak Zen sizleri sabırlı olmaya davet eder. Kabullenme Zen öğretilerinin temelinde vardır bu yüzden zihninizi sabırlı olması ve ani kararlar vermemesi konusunda eğitmeniz gerekmektedir.
 

Op. Dr. Gökhan ÇELİK

hocam merhaba, Size Kütahya'dan yazıyorum.Oğlum 6 yaşında, 2 günlükken geçirdiği havale neticesinde(hipoglisemi nedeni ile) beyninin bazı bölgeler... devamı