Hamile kalmayı kolaylaştırmakta kullanılan ilaçlar vardır. Söz konusu ilaçlar, bu konuda sorun yaşayan çiftlerde, yani 12 aylık düzenli ilişki ve uygun koşullara rağmen gebelik sağlayamayan çiftlerde doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Bu uygulamaya ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlamayı uyarmak, canlandırmak için kullanılan tedaviler denilmektedir. Bu ilaçlar, hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre hap veya iğne şeklinde kullanılabilmektedir. Fakat bunların hiçbiri kişinin kendi kendine kullanabileceği ilaçlar değildir.

VİDEO: DOĞUM HAKKINDA BİLGİLER

Mutlaka doktor önerisi ve gözetimi altında kullanılması gereken hormonal ilaçlardır. Troid fonksiyon bozuklukları yaşayanlarda bunun giderilmesine yönelik bazı ilaçlar, hiperprolaktinemi denilen ve prolaktin fazlalığı yaşayanlarda kullanılan bazı ilaçlar vardır. Fakat bunlar, kadın doğum uzmanının ilgili uzmanla yapacağı konsültasyonlar sonucunda belirlenebilen tedavilerdir.

Doç. Dr. Mehmet Murat NAKİ

Sağ yumurtaligimda 4cm çapında over kisti saptanmış olup bunun herhangi bir ilaç tedavisi var mı ameliyat olmam gerekiyormu... devamı