Hassas cildin özel bir tanımı yoktur ancak cildiniz sık sık kaşınıyor, yanıyor veya batma hissediliyorsa ve bunun özel bir nedeni yoksa hassas bir cildiniz var demektir. Havadan alerjiye çeşitli faktörler hassas cilde sebep olur. Güzellik ve cilt ürünlerinde kullanılan bazı malzemeler sorunu tetikleyen unsurlardandır. Hassas cilt için yapılacak en iyi şey tahriş edici kimyasallardan kaçınmak ve basit ürünler kullanmaktır. Cildiniz en hassas dönemindeyken dikkatli olmak tetikleyen nedeni keşfetmenizi sağlayabilir. Sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız cildini çeşitli yöntemlerle koruyabilirsiniz. 
Güneşin en tepede olduğu, günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayın. Çıktığınızda giydiklerinizle ve güneşten koruyucu kremlerle cildinizi koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havada cildinizi mümkün olduğunca kapatın ve açıkta olan bölgelere koruyucu krem sürün. Sıcak duşlar, içecekler ve baharatlı yemekler sıcak basmasına ve cildin kızarmasına sebep olabilir. Bu, cildi kurutup tahriş edebilir.
Yeni bir kozmetik ürünü denerken, başka bir ürün kullanmayın ve 24 saat bekleyerek size nasıl etki yapacağını gözlemleyin. Bir ürüne ciddi miktarda para vermeden önce cildinizin küçük bir bölgesinde deneyin. Denemek için dirseğin iç bölgesini seçebilirsiniz. 24 saat boyunca bekleyerek tahriş edip etmeyeceğini görebilirsiniz.
Sert yüz scrub ürünleri, alkol bazlı tonikler ve parfüm içeren ürünler cilt için zorlayıcı olabilir. Yatıştırıcı ve nemlendirici ürünleri tercih etmelisiniz. Mineral içerikli ürünler, içindeki malzemeler az olduğu için, koruyucu maddeler ve parfüm bulundurmadığı için hassas ciltlere uygundur. Bir üründe ne kadar çok malzeme bulunuyorsa, bunlardan birinin cildi tahriş etme riski o kadar yüksektir. Bu ürün cildinizi tahriş ederse hangi malzemenin sebep olduğunu bulmak da zorlaşır. Dolayısıyla daha sade ürünleri tercih etmeniz önerilir. 

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı