Hızlı kilo verebilmek için önce kas grubu egzersizleriyle başlanır. Bu dönemde vücut, enerji kaynağı olarak şekeri kullanır. Sıra yağın yakılmasına geldiği zaman, kas grubu egzersizleri bitmiş olur. Bunun ardından yapılan kardiyo egzersizleriyle kalp atımı, yani nabız yağ yakımı düzeyinde sürdürülür. Bu aşamada yapılan egzersiz, vücudun yağ yakımına yardımcı olur.

Kilo vermek için asıl mesele, spor bittikten sonra başlar. Gelişme, kilo verme gibi hedefler, spor salonlarının ya da sporun dışındaki yaşantıda gerçekleşir. Yani dinlenme, uyku, düzenli beslenme sırasında kilo verilir. Bu nedenle haftanın 5 günü, ağırlık ve kardiyo egzersizleri yapılmalı, uyunmalı, düzenli beslenilmeli ve dinlenilmelidir. Hafta sonu ise, hiçbir egzersiz yapılmadan istirahat edilmelidir. İşin püf noktası budur.
VİDEO:SANEM APA:BESLENME VE EGZERSİZ HAKKINDA ÖNERİLER

 

Kas ve sıvı korunmalıdır

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için, vücuttaki yağın yakılması gerekir. Bunun için vücuda sıvıyı ve kası vermemesini sağlayacak komutlar verilmelidir. Kasları korumak için kas egzersizleri yapılmalıdır. Ancak gün boyu yorulan kasları besleyerek, vücudun kasları tutması sağlanmalıdır. Sıvı kaybını ise gereğinden fazla su içerek önlemek mümkündür. Bu ikisi garantiye alındıktan sonra, yağ yakımı için, gün boyu tüketilen gıdalar, eşit kalorili olarak yaklaşık 6 öğüne dağıtılmalıdır.
Yanı sıra günlük olarak kardiyo egzersizleri ve kas egzersizleri de yapılmalıdır. Kas egzersizleri yapılmadan sadece kardiyo egzersizleri yapılarak da kilo verilebilir. Ancak vücudun fiziksel görünüşüne şekil verilemez. Çünkü bu şekli veren kas grubu egzersizleridir.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı