Horlamak insanların uyurken ağızdan veya burundan gürültülü nefes almasıdır. Kişinin kendisinin ve partnerinin uykusunu bölebileceği gibi daha ciddi durumların belirtisi de olabilir. Bazı bitki çayları rahatlama sağlayabilir.

Horlarken hava, yumuşak damağınızda veya diğer dokularda titreşerek ses meydana getirir. Genellikle hava kanallarının tıkanması ve havanın buralardan kolaylıkla geçememesi sonucunda oluşur. Tıkanmanın en yaygın sebeplerinden biri kilolu olmak ve boğaz çevresinde aşırı yağ olmasıdır. Alkol boğazın etrafındakiler de dahil kasları gevşeterek probleme sebep olabilir. Burun tıkanması, burun ve boğaz yollarında enflamasyona sebep olan sigara içmek, uyku pozisyonu diğer sık görülen nedenlerdendir. Sırt üstü yatmak, yan yatmaktan daha çok horlamaya sebep olur çünkü dil ağzın içine düşerek boğazı engeller.

Isırgan çayının alerjen karşıtı etkisi alerjilerden dolayı horlayanlarda rahatlama sağlar. Bir kaşık kuru ısırgan yaprağını bir bardak kaynar suda demleyin. 5 dakika sonra için. Biri hemen yatmadan önce olmak üzere günde üç bardağa kadar içebilirsiniz.

Adaçayı hava kanallarında enflamasyonu ve mukozayı azaltabilir. Bir tutam taze adaçayını kaynar suda demleyin. Süzün ve soğuduktan sonra her gece yatmadan önce bu suyla gargara yapın.

Horlamak uyku apnesine yol açabilir. Uyku apnesinde uyurken geçici olarak nefes alınamaz. Bu da vücudun yeterince oksijen almamasına yol açabilir. Eğer uyku apnesinden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Bitkisel takviyeler almadan önce de diğer ilaçlarınıza müdahale etmeyeceğinden emin olmak için doktorunuzla görüşün. 

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı